Klasyfikacja Pawłowa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja Pawłowa - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Klasyfikacja Pawłowa
Kluczem do podziału są dwa podstawowe procesy nerwowe zachodzące w organizmie człowieka i zwierząt: pobudzenie i hamowanie, od których siły i wzajemnej równowagi zależy charakterystyka ukł.nerwowego. Typ pierwszy- choleryk; pobudliwy, niezrównoważony, gwałtowny. Odruchy warunkowe wyrabiają się szybko i trwale. Ludzie tego typu nie nadają się na przełożonych gdyż pochopnie wydają polecenia.
Typ drugi- sangwinik; silny, zrównoważony, żywy. Charakteryzuje się zachowaną równowagą pomiędzy procesami pobudzenia i hamowania. Odruchy warunkowe są trwałe. Cechują się dobrą orientacją, szybkim refleksem, umiejętnością kojarzenia.
Typ trzeci- flegmatyk; silny, zrównoważony, mało ruchliwy. Proces pobudzenia i hamowania zachodzą powoli, odruchy warunkowe wyrobiona są trwale.
Typ czwarty- melancholik; słaby, tchórzliwy. Odruchy warunkowe wyrabiają się z trudem, dlatego nie lubią ciężkiej pracy, nie powinni zajmować kierowniczych stanowisk. Najbardziej przydatny do hodowli jest typ drugi., najmniej czwarty.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz