Klasyfikacja osobowości politycznej wg Birta i Margaret Hermann

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja osobowości politycznej wg Birta i Margaret Hermann - strona 1 Klasyfikacja osobowości politycznej wg Birta i Margaret Hermann - strona 2

Fragment notatki:

Klasyfikacja osobowości politycznej wg Birta i Margaret Hermann
Klasyfikacja osobowości politycznej wg Birta i Hermann: Birt uchwycił dynamiki zmian zachowań, w szczególności polityków paranoicznych, wyróżnił dwie osie: 1. wewnętrzna (narcyzm); 2. zewnętrzna (agresja).
Typy zachowań decyzyjnych - mogą się one zmieniać (zależnie od faz): narcyzm - pod wpływem narastającego stresu możne dochodzić do zmiany osobowości - polityk uważa się za niewiadomo kogo. niesłusznie zraniony - przekonanie człowieka o własnej niższości; poniżona ofiara, przeciwko niej występuje cały świat, powstrzymuje się od podejmowania decyzji; 4. poniżony agresor - dąży do przywrócenia swojej dominacji.
Margaret Hermann ma inną klasyfikację: koncentracja zainteresowań politycznych: zainteresowanie procesem podejmowania decyzji; zainteresowanie skupione na rozwiązywaniu problemu; styl sprawowania władzy: formalne wykonywanie władzy; b) nieformalny stosunek do grupy.
Na podstawie tych kryteriów, wyłaniają się różne typy osobowości: formalny przywódca - koncentruje się na procesie decyzyjnym (Zych, Nixon, Truman), na różne sprawy patrzy od strony formalnej; budowniczy zespołu - dla niego ważny jest proces decyzyjny, ale nie egzekwuje swojej przewagi, buduje zespół, którego jest liderem (Kwaśniewski); ideolog - nie dba o proces decyzyjny, ale dba o ostateczny wygląd zadania, dba o zachowanie wyższości nad współpracownikami (Regan); d) analityk - decydent innowacyjny, sprawuje władzę w sposób nieformalny, koleżeński (Roosevelt, Balcerowicz). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz