Klasyczny konserwatyzm- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyczny konserwatyzm- opracowanie - strona 1 Klasyczny konserwatyzm- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

KLASYCZNY KONSERWATYZM
Konserwatywna obrona przesądu i tradycji
Konserwatyści byli zdania, że postępowaniem ludzkim rządzą nie tylko podejmowane świadomie decyzje, nie tylko refleksje, lecz również sentyment, nawyk, obyczaj- słowem wcześniejszy od refleksji „przesąd” ( to co istnieje przed sądem)
Likwidacja przesądów nie jest ani możliwa, ani wskazana na nich bowiem opiera się całe życie społeczne, moralność itp. i bez nich społeczeństwo stałoby się zbiorem jednostek - atomów niezdolnych do żadnej trwałej wspólnoty. Koncepcję człowieka jako istoty myślącej zastąpili konserwatyści ideałem człowieka jako istoty czującej. De Maistre i Burke nie zgadzali się co tego czy przesądy wystarczą do spojenia społeczeństwa. Burke uważał, że wystarczą i władza absolutna nie jest konieczna.
TRADYCJA- bardzo duże znaczenie. Credem konserwatystów był tradycjonalizm (A jednym z elementów oświecenia walka z tradycją, krytyka zastanej rzeczywistości) Tradycją jest to co wzięliśmy z rąk naszych ojców, a dodatkowo jest to wynikiem długiego procesu trwania.
Obrona „Obrona naszej tradycji” -jesteśmy tym kim jesteśmy dzięki dziedzictwu. Liczą się stare wartości symbole itp. To co jest po prostu jest. Cenienie tego co jest ponad to co mogłoby być.
Nie tylko dlatego, że jest.(ta strategia została rozbudowana przez konserwatystów różnych pokoleń) Tworzenie rzeczywistości społecznej jest bardzo złożonym procesem. Instytucje, zasady, które uznawane są za najlepsze, są nimi przypadkowo- metodą prób i błędów. Tradycja jest bowiem zbiorem doświadczeń. To co przetrwało jest najlepsze, gdyż przetrwało test wieczności. Jest dorobkiem wielu pokoleń.
Mądrość tradycji wynika z tego, że kumuluje ona doświadczenia
Konserwatyści kpią z „planowego tworzenia rzeczywistości”. Nie da się wg. nich po prostu nacisnąć guzika i już . Jako uczestnicy historii jesteśmy wytworem tej tradycji. Jest ona lepsza, bo trwalsza i modulowana przez doświadczenia
Czasami występuje również „prawo niezamierzonych rezultatów” - coś paradoksalnie wychodzi nam na dobre -np. Konstytucja angielska XVII/XIXw. - mnogość twórców i przypadków
Zadawnienie - coś co pochodzi z dawien dawna i dlatego ma legitymację do istnienia. Historia poucza, że tworzenie rzeczywistości jest bardzo skomplikowane. Ważne są nie tyle przyczyny, co efekt
Pluralizm ideologii konserwatywnych
Konserwatywna filozofia społeczna nie stanowiła prostego odwrócenia popularnej w XVIII w. Tezy socjologicznego nominalizmu. Stwierdzenie, że konserwatyści przeciwstawiali jej tezę socjologicznego realizmu będzie prawdziwe lecz niewystarczające - zależało im na obronie prymatu zbiorowości + na włączenie jednostki w system konkretnych zależności obejmującej wszystkie dziedziny życia.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz