To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Klasyczna teoria psychoanalityczna Sigmund Freud Sylwetka twórcy Sigmund Freud 06.05.1856r. - 23.09.1939r. Urodził się na Morawach (współczesne Czechy), później przeprowadzili się do Wiednia, a na końcu mieszkał w Londynie - tam też zmarł. Studiował medycynę. Jednak nie mógł zostać nauczycielem uniwersyteckim, gdyż był żydem. Od J. Charcota próbował przejąć leczenie histerii metodą hipnozy, lecz nie uważał jej za skuteczną. Jednak przy współpracy z J. Breuerem , nauczył się uwalniać pacjentów od symptomów chorobowych histerii, wtedy gdy o nich mówili. Ponadto dokonywał autoanalizy swoich snów, a później także fantazji. Od takich autoanaliz zaczynał każdą swoją teorię - stąd też wzięły się te kompleksy Edypa itd. Freud porównywał psychikę do góry lodowej niewielka część wystająca ponad powierzchnię wody reprezentuje sferę świadomości , a ta poniżej - większa część, przedstawia sferę nieświadomości = ukryte są w niej: popędy, namiętności, wyparte myśli i uczucia. Przez ponad 40 lat badał nieświadomość metodą swobodnych skojarzeń, rozwijając poglądy, które ówcześnie uznaje się za pierwszą i wszechstronną teorię osobowości. Kontekst teorii: Piętno wojny można dostrzec w determinizmie Freuda - rządzą nami złe siły; tanatos - popęd ku śmierci - jest źródłem agresji, autoagresji (zaobserwował to podczas wojny)
Piętno pozytywizmu i romantyzmu (epoki w których żył) widać w haśle „kochać i pracować” - zdrowe funkcjonowanie Dzieła: „Die Traumdeutung” = „Objaśnianie marzeń sennych”
„Abniß einer Psychoanalyse” = „Zarys psychoanalizy”
„Zur Psychopatologie des Alltasgslebens” = „Psychopatologia życia codziennego”
„Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse” = „Wstęp do psychoanalizy”
„Neue Folge der Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse” = „Wykłady ze wstępu do psychoanalizy”
„An autline of psychoanalysis” = „Zarys psychoanalizy”
„Studia przypadków”
Struktura osobowości - zachowanie to wynik interakcji pomiędzy niżej wymienionymi systemami. Systemy (można inaczej nazwać) = komponenty/dziedziny/procesy psychiczne/aparat psychiczny Przyjemne/nieprzyjemne Realne/iluzoryczne, prawda/fałsz Dobre/złe (hedonizm) (realizm) (krytyczna samoobserwacja) Irracjonalne racjonalne irracjonalne
Dynamika osobowości - sposób rozdzielania i wykorzystywania energii psychicznej przez id, ego i superego;
(…)
… = złożony system energetyczny, którego źródłem energii jest pożywienie. Energia ta jest wykorzystywana nie tylko do procesów biologicznych takich jak oddychanie itd., ale także do procesów psychicznych takich jak np. myślenie. Ta druga forma spożytkowanej energii to energia psychiczna. Zasada zachowania energii, rozpowszechniona w XIX-wiecznym świecie nauki, głosiła, że energia może się przekształcać…
…
kieruje się zasadą przyjemności: gdy występuje napięcie, dąży do jego redukcji
mechanizmy mające zapewnić uniknięcie przykrości a zyskanie przyjemności to: Czynności odruchowe - wrodzone i automatyczne reakcje (np. kichanie)
Proces pierwotny - redukcja napięcia poprzez wyobrażenie sobie obiektu, który mógłby spełnić dane pragnienie (tzw. spełnienie pragnień), np. marzenie senne, halucynacje (omamy…
…, ale jest hamowane przez popędy życia, dlatego agresja znajduje swój upust w obiektach zastępczych, a nie skierowana jest na samą jednostkę.
Popędy te mogą wzajemnie na siebie oddziaływać - stapiać się, neutralizować etc.
b. Energia psychiczna Jej ilość jest ograniczona => rywalizacja o energię pomiędzy id, ego i superego Na początku to id dysponuje całą energią, którą wykorzystuje zgodnie z zasadą przyjemności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)