Klasy jakości wód - zanieczyszczenia i skażenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 329
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasy jakości wód - zanieczyszczenia i skażenia - strona 1 Klasy jakości wód - zanieczyszczenia i skażenia - strona 2

Fragment notatki:

Klasy jakości wód:
I b dobra
II dobra
III umiarkowana
IV słaba
V zła Małe jeziora są mniej zanieczyszczone OCHRONA WÓD:
Ograniczenie ładunku zanieczyszczeń: -punktowych np. .odcieki ze składowisk, wyloty kanałów ściekowych, rur, spusty zbiorników i odstojników, -obszarowych, nie można określić dokładnie miejsca zrzutu zanieczyszczonych wód, gdyż spływają z obszaru otaczającego odbiornik, trudno ograniczyć emisję i kontrolę :związane z działa rolniczą, kwaśne deszcze -liniowych: szlaki komunikacyjne, silnie zanieczyszczone koryta rzek i kanałów
SKAŻENIE- w wodach występowanie substancji naturze obce. Woda zawiera substancje, które nie występują w warunkach naturalnych.
ZANIECZYSZCZENIE- wzrost stężeń, np. azotu w wyniki odprowadzania np. ścieków ,powoduje ograniczenie wykorzystania do wszystkich celów. Woda ma właściwości ,które ograniczają jej wykorzystanie w porównaniu ze stanem naturalnych, spowodowane bezpośredni lub pośrednio działalnością człowieka. ZATRUCIE- woda nienadająca się do użytku, nie ma w niej życia w skutek skażenia lub zanieczyszczenia. Woda jest zanieczyszczona w stopniu radykalnie ograniczającym jej zdolność do podtrzymania życia organicznego w danym ekosystemie.
RODZAJE ŻRÓDEŁ ZANIECZYSZCZEŃ:
-obszarowe, np. intensywne nieracjonalnie prowadzone rolnictwo, opady atmosferyczne (mechanizm powstawania kwaśnych deszczy pH 3-4 podczas opadu), dzikie wysypiska odpadów, obszary zurbanizowane.
-punktowe- zrzuty ścieków, odcieki ze składowisk odpadów, wycieki ze zbiorników (łatwe w monitoringu)
-liniowe - rzeki i kanały np. rura odprowadzająca ścieki, szlaki komunikacyjne, rzeki, kanały
Gdy jest blisko siebie kilka źródeł punktowych przyjmuje się je jako obszarowe.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz