Kierownik organu Kierownikiem organu monokratycznego jest osoba powołana na stanowisko, z którym związane jest wykonywanie ustawowych kompetencji organu, inaczej piastun funkcji (kompetencji) organu administracji publicznej.
Pojęcie „osoba zajmująca stanowisko kierownicze w organie” jest sporne. Nie ulega jednak wątpliwości, że o zakwalifikowaniu danego stanowiska do kategorii stanowiska kierowniczego przesądzają przepisy ustaw ustrojowych oraz wydane na ich podstawie przepisy wykonawcze, a także przepisy statutu lub regulaminu organizacyjnego organu administracji publicznej, określające organizację i tryb pracy urzędu.
TRYB WYŁĄCZENIA ORGANU W doktrynie utrwalił się pogląd, że wyłączenie organu administracji publicznej na podstawie Art. 25 par 1 następuje z mocy prawa, a zatem wydanie odrębnego postanowienia w tej sprawie jest zbędne, a ponadto dalszym skutkiem wyłączenia jest utrata właściwości do rozpatrzenia sprawy przez ten organ. Utrata właściwości przez organ wyłączony nie oznacza, że organ ten nie może podejmować żadnych czynności w postępowaniu w sprawie, która stała się przyczyną wyłączenia.
Skutki wydania decyzji przez organ wyłączony od załatwienia sprawy Skutki procesowe wydania decyzji przez organ wyłączony od załatwienia sprawy wymienionej w Art. 25 par 1 kpa określa expressis Derbis przepis Art. 145 par 1 pkt. 3, zgodnie z którym wznawia się postępowanie zakończone decyzją ostateczną wydaną przez organ administracji publicznej który podlega wyłączeniu stosowanie do Art. 25
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)