kierowanie zespołami - wadza i autorytet, omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 308
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
kierowanie zespołami - wadza i autorytet, omówienie - strona 1

Fragment notatki:

WŁADZA I AUTORYTET Władza: możliwość wywierania wpływu na innych, czyli możliwość doprowadzenia do zmiany postaw lub zachowań grup albo indywidualnych osób.
Władza nagradzania: władza wynikająca z tego, że osoba wywierająca wpływ może nagrodzić osobę, na którą ma wpływ, za wykonanie wyraźnie sformułowanych lub domniemanych poleceń.
Władza wymuszania : odwrotna strona władzy nagradzania, polegająca na tym, że osoba wywierająca wpływ może karać osobę, na którą ma wpływ.
Władza z mocy prawa: władza istniejąca wtedy, kiedy podwładny lub podlegający jej wpływowi uznają, że ten, kto wywiera wpływ , w określonych granicach ma do tego „prawo”.
Władza ekspercka: władza wynikająca z przekonania lub wiary, że osoba wywierająca wpływ ma konkretną wiedzę specjalistyczną, której nie ma ten, na kogo wywiera się wpływ.
Władza odniesienia: władza wynikająca z pragnienia tej osoby, na którą wywierany jest wpływ, do upodobnienia się do osoby, która wywiera wpływ, lub do identyfikowania się z nią.
Podsta wowe cechy skutecznego posługiwania się władzą według Johna Koltera Zwracają uwagę na źródło swojej władzy, nie staraj się stosować władzy eksperckiej z jednej dziedziny w innej dziedzinie
Zdają sobie sprawę z rozmaitych kosztów , zagrożeń i korzyści płynących z pięciu podstaw władzy. Korzystaj z tego źródła władzy, które jest odpowiednie w określonej sytuacji.
Doceniają to, że każda z pięciu podstaw władzy ma określone zalety. Staraj się rozwijać własne umiejętności i wiarygodności, by móc korzystać z tej metody, która jest najodpowiedniejsza w danej sytuacji.
Mają cele zawodowe, które pozwalają im na rozwijanie władzy i korzystanie z niej.
Działają w sposób dojrzały i panują nad sobą. Unikają impulsywnego, egotycznego okazywania swojej władzy.
Rozumieją, że władza jest konieczna do tego, aby doprowadzić do wykonania zadań. Czują się swobodnie, pełniąc władzę.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz