Kazusy - rzeczy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 882
Wyświetleń: 2499
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kazusy - rzeczy - strona 1 Kazusy - rzeczy - strona 2 Kazusy - rzeczy - strona 3

Fragment notatki:

Przykładowe rozwiązanie, jak to ma wyglądać w wersji „na 100%” D.6,1,33 I sza część (pełna nazwa, podana przy tekście, nie musi się pokrywać z numeracją) Paulus księga 21 komentarza do edyktu (gdzie ten tekst jest -pokrywa się z tym co jest w numeracji) I- Fragment pochodzi z Digestów justyniańskich: księga 6, tytuł 1, fragment 33
(kogo cytuje w tym tekście) Jest komentarz do Edyktu, Paulus cytuje tu za Pomponiusem Trebatiusa, Juliana
IIga część
Stan faktyczny: Proces o rzecz utraconą, zgubioną.
Domaganie się zapłaty również za pożytki z tej rzeczy, za okres od chwili jej utraty.
Problemem jest... Czy można się domagać pożytków które mógł, ale nie były zebrane, i w jakim zakresie. III. Stan prawny : Rei vindicatio- powództwo windykacyjne, o pożytki. Posiadacz w dobrej wierze nie musiał zwracać fructus, posiadacz w złej wierze musiał zwrócić.
lub wypłacić dodatkowe odszkodowanie
Ususfructus - użytkowanie i prawo do pobierania pożytków, właścicielowi pozostawała (goła własność). Stąd liczyło się dla niego bardzo, od kiedy ten okres się zaczyna.
Opinie jurystów: Pomponius Trebatius i Julian zgodnie uważają, że należy żądać pełnego zakresu pożytków. Podsumowanie(czyli skrótowo stan prawny i co kto ma zrobić): Właście mógł za pomocą Rei vindicatio domagać się, pełnego zwrotu pożytków. Ale kwestia, czy ten zwrot otrzymał zależała od oceny woli użytkującego. Robienie, [bo tutaj mało jest do rozwiązywania] po prostu polega na laniu wody, powtarzaniu tego co w tekście, i wymienianiu instytucji, czynności które są wymienione w tekście. D. 8.2.19 pr (Paulus w księdze szóstej komentarza do dzieła Sabinusa)\
Fragment pochodzi z Digestów justyniańskich: księga 8, tytuł 2, fragment 19, principium. komentarz do dzieła Sabinusa, autorstwa Paulusa, który przywołuje także opinie: Prokulusa i Neratiusa. II. Stan faktyczny: W przytoczonym passusie można wyróżnić trzy sytuacje: Są dwie nieruchomości (domy) sąsiadujące ze sobą: 1przy wspólnej ścianie biegnie rura, która bierze wodę ze zbiornika lub z deszczu; 2 w jednej nieruchomości przy wspólnej ścianie znajduje się łaźnia (może wystąpić sytuacja, w której na tej ścianie powstanie wilgoć); 3 w jednej nieruchomości przy wspólnej ścianie znajduje się jadalnia lub sypialnia, w której jej właściciel nawilża powietrze („skrapia wodą"). Problemem poruszonym w tym kazusie są granice korzystania z prawa własności w stosunkach sąsiedzkich.

(…)

… beczki(gliniane naczynia) z posadzonym roślinami są trwale połączone z budynkiem. Problemem jest, czy te beczki naczynia są częścią składową bydynku.
III. Stan prawny:
1. Superficies solo cedit - (To co jest na powierzchni przypada gruntowi).
2. Accessio (przyłączenie) - prowadziła do nabycie własności (skutek) na rzeczy ubocznej, która w sposób trwały (tzn. nie jest możliwe odłączenie) została złączona…
… jest pierwotne nabycie prawa własności przez połączenie (accessio) nieruchomości z ruchomością, a nasuwające się pytanie brzmi: komu przysługuje prawo własności rzeczy przyłączonej — zbudowanej na cudzym gruncie.
III. Stan prawny:
accessio (przyłączenie);
zasady: accessio cedit principali oraz superficies solo cedit.
Accessio (przyłączenie) - prowadziła do nabycie własności (skutek) na rzeczy ubocznej…
…).
Przy połączeniu były stosowane dwie zasady:
1 ogólniejsza accessio cedit principali - dosłownie: przyrost przypada właścicielowi;
2 lepiej odnosząca się do przytoczonej sytuacji: superficies solo cedit - cokolwiek w sposób trwały, uniemożliwiający odłączenie, zostało złączone z gruntem staje się jego częścią składową.
Ostatnia zasada może odnosić się do konstrukcji wybudowanej p"rzez jednego sąsiada na gruncie…
… z zasadą superficies solo cedit, która ma zastosowanie przy jednym z pierwotnych sposobów nabycia własności - accessio.
D.41,7,2 (Paulus księga pięćdziesiąta czwarta komentarza do edyktu)
I. Fragment pochodzi z Digestów justyniańskich: księga 41, tytuł 7, fragment 2.
Jest to komentarz do edyktu autorstwa Paulusa. Paulus czytuje tu Proculusa i Julianusa
II. Stan faktyczny:
Rzecz zostaje porzucona…
… własności; 2 actio negatoria (skarga negatoryjna). Prawo własności jest najpełniejszym prawem nad rzeczą, z definicji obejmuje pełne korzystanie z rzeczy, lecz może podlegać ograniczeniom wynikającym z prawa publicznego i prywatnego, a także z umów. W przytoczonej sytuacji ograniczone, jeśli wspomniana wilgoć wyrządza szkodą właścicielowi drugiej nieruchomości (domu). Według Prokulusa właściciel…
… i Cassiusa - przedstawicieli szkoły Sabinianów - oraz poglądy szkoły Prokulianów.
II. Stan faktyczny:
W przytoczonym passusie można wyróżnić sytuacje, w których wytworzono wino lub oliwę albo ziarno z cudzych winogron lub oliwek albo kłosów; naczynie z cudzego złota lub srebra; okręt lub szafę lub ławkę z cudzych desek; szatę z cudzej wełny; miód pitny z cudzego wina i miodu; plaster lub maść do oczu…
… mieszkania. 2 Kobiecie niezamężnej (także wdowie) przyznane jest używanie mieszkanie. Po jakimś czasie wychodzi ona za mąż. Problem: wykonywanie służebności osobistej
pytanie za 100 punktów brzmi: komu przysługuje prawo mieszkania (habitatio). II. Stan prawny: (1) służebność osobista; (2) habitatio (prawo mieszkania); (3) legatum (zapis). Służebność to ograniczone prawo rzeczowe, które upoważnia uprawnionego do korzystania z rzeczy cudzej w pewien określony sposób. Służebność osobista (servitutes personarum) była prawem podmiotowym niezbywalnym, tzn. przysługiwała zawsze konkretnej osobie - nie osobom trzecim. Habitatio, czyli prawo mieszkania -jedna ze służebności osobistych - było odmianą używania (usus), zatem nie można było pobierać pożytków z rzeczy używanej (domu, mieszkania, etc.) Zapis…
… na to iż wierzytelności to prawo, nie RES -rzecz. A użytkować można tylko rzecz. Potem stwierdza, że dłużnik może użytkować wierzytelności i tym samym unikać odsetek. Prokulianie uważali jednak że obrót wierzytelnością jest możliwy, zaś pożytkami z tego użytkowania jest oprocentowanie długu. Podsumowując: Według większości opinii jurystów rzymskich, do użytkowania możemy również zaliczyć wierzytelność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz