Kasze-pojęcie, podział

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1883
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kasze-pojęcie, podział - strona 1 Kasze-pojęcie, podział - strona 2 Kasze-pojęcie, podział - strona 3

Fragment notatki:

Kaszel - eksplozyjny wydech w trakcie którego powietrze z płuc wydostaje się prze jamę ustną (tym różni się od kichania podczas którego powietrze wydostaje się przez nos; nos służy do oczyszczania przestrzeni między nozdrzami przednimi a tylnymi). Kaszel ma na celu usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, jest objawem związanym ze schorzeniami górnych dróg oddechowych (choć niekoniecznie). Kaszel krtaniowy - bodziec wywołujący kaszel znajduje się w zmienionej śluzówce krtani, kaszel ten jest głośny. Wydech jest fazą bierną oddychania. W kaszlu muszą uczestniczyć plerum abdaminale (tłocznia brzuszna) - jej gwałtowny Skórcz (mm. skośnych i prostych brzucha) - wzrost ciśnienia w jamie brzusznej - ucisk na przeponę. Dlatego po uporczywym kaszlu bolą mm. brzucha. Podniety dla kaszlu mogą pochodzić z dróg oddechowych lub pobudzenia m. błędnego (jest to kaszel pochodzenia sercowego) - niekiedy jedyny objaw zawału. Podział kaszlu: samoistny = spontaniczny reakcyjny = prowokowany = wywołany sztucznie. jednorazowy (pojedynczy): długi (przy porażeniu więzadła głosowego), krótki (zapalenie oskrzeli, rozedma płuc) wielokrotnie powtarzający się (napad kaszlowy) Najczęściej niebolesny. Bolesny przy zapaleniu opłucnej, ostrych stanach zapalnych krtani i ostrych stanach zapalnych oskrzeli - wówczas zw. stara się nie kaszleć. W zależności od siły głosu kaszlu: głośny cichy Fonetycznie: świszczący dysząc (?) nierówny Związane jest to z obecnością nalotów (włókienkowych lub rzekomo włókienkowych), które mogą się odrywać i wprawiane są w drgania, porażenia, zwiotczenia podniebienia miękkiego. W zależności od wyrzucanego powietrza: pełny (obszerny) pusty W zależności od obecności wydzieliny: wilgotny (produktywny) suchy (nieproduktywny) - nie oczyszcza dróg oddechowych natomiast jest męczący dla pacjenta - staramy się upłynnić wydzielinę w drogach oddechowych - przestajemy wtedy stosować środki przeciwkaszlowe!!! Wydzielina poprawnie jest wydzieliną (bo wydostaje się z przewodu oddechowego na teren gardła i u ludzi jest odksztuszana a u zwierząt połykana. Gdy kaszlowi towarzyszy połykanie - wówczas mamy do czynienia z kaszlem wilgotnym!!! Wyksztusina (sputum) ma istotne znaczenie diagnostyczne. Ostre, nieżytowe stany zapalne krtani - kaszel łatwy, spontaniczny, często napadowy, częsty, silny, bolesny. Ucisk na krtań - kaszel reakcyjny. Zapalenie płuc u koni - kaszel łatwy, początkowo bez wyksztusiny (?)----------------------- - napadowy, silny, z obfitą wyksztusiną

(…)

… syngamus trachealis), mikroskopowo poszukuje się ich jaj; badanie na obecność prątków; poszukuje się włókien sprężystych i elastycznych, które tworzą siatkę oplatającą pęcherzyk płucny - w chorobach destrukcyjnych przedostają się one do wyksztusiny, rozpoznajemy je - w polu widzenia. Widoczne są jako silnie świecące twory, gdyż kolagen załamuje światło skupiając jak soczewka. Stwierdzenie ich świadczy o martwicy w pęcherzykach płucnych. Gdy jest martwica - ubytki, które wypełnią się blizną to ognisko martwicy może ulec wchłonięciu, zwapnieniu, zwiotczeniu.
Badanie klatki piersiowej
Oglądanie:
Budowa, symetria, kształt klatki piersiowej
Oglądanie w jaki sposób zwierzę oddycha (ruchy ściany klatki piersiowej i powłok brzusznych) - ustawiamy się z boku i nieco z przodu lub z tyłu i obserwujemy. Zwracamy…
… bierną - rozkurcz mm. międzyżebrowych i przepony, które towarzyszą samoistnemu obkurczaniu się rozciągniętych włókien elastycznych pęcherzyków płucnych.
W warunkach fizjologicznych proporcje między fazą wdechu a wydechu przedstawiają się następujące:
owce 1,0-1,0
konie 1,0-1,8
bydło 1,0-1,2
Pres 1,0-1,0
koza 1,0-2,7
świnia 1,0-1,1
W zaburzeniach chorobowych dochodzi do zmiany stosunku wdechu do wydechu…
… zmianach mózgu, wylewach, zapaleniu opon mózgowych.
Synkoptyczny:
Oddechy głębokie - spłycenie - bezdech - oddechy głębokie - spłycenie - bezdech. Występuje w omdleniach, krótkotrwałej utracie świadomości spowodowanej niedokrwieniem mózgu.
Kussmaula - oddechy głębokie o dużej częstości (martwica zaawansowana, kwasica metaboliczna, śpiączka cukrzycowa).
W/w typy oddechów są prognostycznie b. niepomyślne…
… brzusznej, wzdęcie jelit, płyn w jamie otrzewnowej, wodobrzusze, przekarmienie, ostre rozszerzenie żołądka (wodnica ogólna - źle), ciąża bliźniacza
kogucia - najczęściej krzywicza (u osobników z krzywicą), grzebieniaste uwypuklenie mostka ze zwężeniem dolnej części klatki piersiowej. Towarzyszy temu tzw. różaniec krzywicy.
Symetria:
przy odmie symetria jednostronna (pleuritis excudativa) - wysiękowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz