To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
KARTEZJUSZ (Renne de Kart) Kartezjusz stwierdził, że chaos w filozofii wynika z braku metody funkcjonowania. Dopóki w filozofii nie uda się wypracować odpowiedniej metody badania to nie będzie ona nauką lecz jedynie sposobem myślenia. Należy więc uczynić z filozofii naukę a nie ideologię! Naukowa filozofia jest możliwa do zrealizowania. Filozofia stanowi konieczny element nauk matematyczno- przyrodniczych. Kartezjusz będzie budował filozofię pod względem konstrukcji na wzór systemu matematycznego . Kartezjusz zaproponował SCEPTYCYZM METODYCZNY . Sceptycy twierdzili, że skutkiem ograniczoności naszych zmysłów i ograniczenia naszego intelektu nie jesteśmy w stanie poznać nigdy rzeczywistości.
Na początek należy znaleźć twierdzenia wyjściowe, podobne do aksjomatów, z których będzie można wyprowadzić szereg twierdzeń. Problem polega na znalezieniu aksjomatu w filozofii, który będzie niepodważalny i przyjmowany przez wszystkich. Należy więc przeanalizować twierdzenia wywodzące się z różnych systemów filozoficznych i znaleźć ten idealny, spełniający stawiane przed nim wymagania. Następuje badanie, polegające na procedurze podważania tego, co jest możliwe do uznania. To procedura matematyczna badanie przez obalanie , poddawanie w wątpliwość prawdziwości danej tezy. W efekcie poprzez wątpienie możliwe jest znalezienie ostoi pewności. Jedna rzecz w całym tym procesie jest pewna jeśli wątpię to myślę! Kartezjusz zaproponował tym samym twierdzenie niepodważalne i przyjmowane. Wszystko inne należy udowodnić. PODSTAWOWE TWIERDZENIE dubito ergo cogito (wątpię więc myślę) Nauka swoje źródło zaczyna sytuować w podmiocie - w człowieku . Punkt ciężkości przesuwa się na podmiot, na myślenie. Jaki jest świat nie wiemy. Jeżeli jedyną pewną rzeczą jest fakt istnienia myśli, to całej reszty trzeba dowodzić. Jeśli coś nie jest oczywiste musi być dowiedzione.
Jeżeli ukształtujemy naszą świadomość, to ukształtujemy także świat. Istnieją trzy rzeczy, o których można pomyśleć, a które stanowią uniwersum filozoficzne: Człowiek Bóg Kosmos Ścieżka dowodzenia musi być klarowna, jedno musi wynikać z drugiego, a przy dowodzeniu nie można niczego pominąć. Z faktu istnienia myśli można udowodnić istnienie człowieka, Boga i kosmosu. Jak dowieść faktu istnienia człowieka? Myśl nie może istnieć samodzielnie, musi więc istnieć ktoś kto myśli czyli podmiot myśli. cogito ergo sum myślę więc jestem Jak dowieść faktu istnienia Boga? Potrzebny jest akt wiary, bo po co by była wiara jeśli byłaby pewność. Kartezjusz twierdzi, że Bóg nie istnieje i trzeba dowieźć, że istnieje.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)