K. K_kolewski- Wa_kowicz krzepi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 420
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
K. K_kolewski- Wa_kowicz krzepi - strona 1

Fragment notatki:

3. K. Kąkolewski- „Wańkowicz krzepi”
Z Melchiorem Wańkowiczem, autorem "Na tropach Smętka", rozmawia Krzysztof Kąkolewski, autor "Jak umierają nieśmiertelni". Z czterdziestoośmiogodzinnego dialogu pisarzy uprawiających literaturę faktu powstała książka "Wywiad rzeka".
Sto dziewięćdziesiąt pytań zadał reporter reporterowi. Nie jest to zwykły wywiad. Jest to starcie dwu postaw życiowych, dwu pokoleń, dwu teorii pisarskich. W walce ujawniają się sprawy intymne, tajemnice warsztatu pisarskiego. Chwilami role odwracają się, Wańkowicz wychodzi z ram portretu - i portretuje Kąkolewskiego z właściwą sobie ostrością i bezwzględnością. Książka przepojona jest nastrojem przygody, która towarzyszy życiu reportera. Oryginalna forma, błyskotliwość dialogu i temperatura polemik czynią z tej publikacji pasjonującą lekturę.
Wańkowicz w wywiadzie-rzece o pisarstwie Kakolewskiego powiedział (K. Kąkolewski „Wańkowicz krzepi”):
„Pańskie analizy doprowadzają do zdobycia ciekawego materiału, z którego nic nie wynika, nie wiadomo co czytelnik ma sądzić. Pontylista Seurat, aby uzyskać kolor zielony, kładł na obrazie maleńkie kropeczki niebieskie i żółte. Pan też tak robi, tylko nie uzyskuje Pan efektu „zieloności”. Pańskie kropeczki pozostają niebieskie i żółte.[..]”
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz