Juliusz Słowacki - Fantazy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1904
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Juliusz Słowacki - Fantazy - strona 1 Juliusz Słowacki - Fantazy - strona 2 Juliusz Słowacki - Fantazy - strona 3

Fragment notatki:


Agatka Wlazło
FANTAZY - TREŚĆ Fantazy (Nowa Dejanira) Dramat w pięciu aktach
Dejanira to w mitologii greckiej córka Ojneusa , króla Kalidonu i Altai, jej ojcostwo jest też przypisywane Dionizosowi . Została ona żoną Heraklesa , który pokonał innych zalotników ubiegających się o jej rękę. Kiedy centaur Nessos próbował porwać Dejanirę, został śmiertelnie raniony przez Heraklesa z łuku strzałą zatrutą krwią Hydry . W zemście, Nessos polecił Dejanirze sporządzić miksturę ze swojej krwi, mówiąc, że jeśli umoczy w niej koszulę Heraklesa, zapewni sobie jego wierność (według innej wersji, ofiarował wełnę zanurzoną w swojej krwi w tym samym celu). Zazdrosna o podboje miłosne Heraklesa, Dejanira skorzystała w końcu z rady Nessosa i sporządziła koszulę, w której Herakles miał składać ofiarę Zeusowi (" koszula Dejaniry "). Po założeniu koszuli, zatruta krew Nessosa zaczęła palić i zżerać ciało Heraklesa. Herakles próbował zerwać koszulę, lecz odrywał ją z kawałkami ciała. W celu ukrócenia cierpień, Herakles spalił się na stosie, dostając się następnie na Olimp jako nieśmiertelny bóg . Dejanira popełniła samobójstwo.
OSOBY: Hrabia Respekt - były marszałek powiatowy
Hrabina Respektowa - jego żona
Dianna, Stella - ich córki
Hrabia Fantazy Dafnicki (Fantazy - usposobienie; Damnicki - bohater poematu S. Twardowskiego Dafnis drzewem bobkowym )
Hrabina Idalia
Ksiądz Loga
Wołdemar Hawryłowicz - rodem Czerkies, stary major rosyjski
Jan - zesłany na Sybir, w sołdaty, nazywany będzie też „Baszkirem”
Kajetan - kamerdyner Respektów
Helenka - pokojówka Idalii
Lokaj Idalii
Kałmuk - sługa majora
Akcja na Podolu, ok. 1841 roku. Trzy pierwsze akty w domu Respektów, reszta u Idalii.
(podpunkty NIE odpowiadają kolejnym scenom)
AKT I Fantazy podziwia salon Respektów . Jest on sztuczny (taki oświeceniowy ), spodziewa się więc trudności w rozgryzieniu przyszłych teściów. Prosi Rzecznickiego, aby mówił za niego i wyczaił Rzecznickich, jak również wychwalał samego Fantazego. Fantazy będzie milczał. Chce zrzucić z siebie „ lakier byroński szatana ”. Przybywa hrabia Respekt, jest oburzony, że nikt nie wita gości. Fantazy zostaje przedstawiony.
Dołącza Hrabina i córki. Hrabina zachwyca się nad listami Fantazego - „taki ogień w piórze/ I tyle serca, entuzjazmu tyle!”, mówi o nim „mistyk”.
Hrabina wzywa Kajetana i nakazuje mu przygotowanie czegoś takiego jak żywe obrazy . Wtedy okazuje się, że bida u nich i wszystkiego brakuje. Mówi hrabina, że ten angielski ogród jest wielkim utrapieniem .
Przybywa major . Wszyscy się cieszą. Respekt mówi, że jako Ukrainiec już nie jest jego więźniem i bez trwogi patrzy na jego mundur.


(…)

… Fantazego.
Scena w ogrodzie. Fantazy chrzani coś o jakimś koralowym amulecie, który niby go miał uchronić od zła, ale słyszy za sobą szelest „czyśćcowej duszy” (Idalia się czai). Fantazy z tego wszystkiego tłucze nawet filiżankę! (cóż za faux pas!) „sami tu szatani grają komedię ze mną… najsmutniejszą…”. Okazuje się, że Fantazy pół roku temu przybył z Rzymu. Opowiada o jednej z tamtejszych kobiet…
…, serca przedajne!”
AKT IV
Helenka mówi, że z Rzecznicką wszystko w porzo, tylko twierdzi, że ją porwał diabeł i takie tam.
Idalia przekonuje Rzecznickiego by nic nikomu nie mówić o niefortunnej pomyłce. Ona będzie udawać, że była porwana.
Respektowie dają Rzecznickiemu jego kapelusz przebity strzałą przez Kałmuka, gdy próbował odbić niby Idalię (nie czaje!).
Rzecznicki po drodze zgubił intercyzę…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz