Jeździectwo naturalne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jeździectwo naturalne - strona 1 Jeździectwo naturalne - strona 2 Jeździectwo naturalne - strona 3

Fragment notatki:


„ Jeździectwo naturalne” - „ N atural horsemanship” „możesz zaprowadzić konia do wody, ale nie możesz go zmusić, żeby się napił” Co jest „normalne”?
Co jest „naturalne”?
Co jest „klasyczne”? Jazda bez rzędu końskiego Spór „naturalsów” i „klasyków” Za ??? Komfort
Zaufanie
Spokój
Rozluźnienie
Przeciw ??? Obciążenie przodu
Odwrotne ustawienie
Wieszanie się Ciągnięcie
Usztywnienie
Czy kantarek sznurkowy czyni cię naturalsem? Czy stajesz się drapieżnikiem, jeśli twój koń chodzi w ogłowiu z nachrapnikiem? Czy można szkolić konia od pierwszego dnia na munsztuku i z ostrogami i być prawdziwym koniarzem? Czy można szkolić konia na wolności i bez ogłowia i krzywdzić go? Czy jeśli ktoś nie nazywa siebie „naturalnym”, to znaczy, że nie kocha swojego konia? Czego dokładnie szukamy, tak naprawdę? jazda na oklep, na kantarze sznurkowym lub jazda zupełnie bez niczego ???
nauka sztuczek ???
połączenie???
rozluźniony, skupiony, spokojny i ogólnie zadowolony z życia koń ???  praca w zgodzie z potrzebami psychofizycznymi koni???
definicję FEI:
„Celem ujeżdżenia jest rozwój konia w szczęśliwego altetę, poprzez harmonijną edukację. Dzięki niej koń jest spokojny, rozluźniony, elastyczny i giętki, a także pewny siebie, uważny i gorliwy, co pozwala mu osiągnąć doskonałe porozumienie z własnym jeźdźcem.”
Pat Parelli: „Dynamiki koniarskie można osiągnąć w sposób naturalny poprzez komunikację, zrozumienie i psychologię, raczej niż przez strach, działania mechaniczne i przymus.” N atural horsemanship Horse*Man*Ship koń*człowiek*statek
koń i człowiek podążający zgodnie razem. Tom Dorrance Człowiek - legenda
zasada "feel - timing - balance„
człowiek, aby coś osiągnąć w pracy z koniem musi wczuć się w końskie postrzeganie; musi myśleć, jak dana sytuacja wygląda z końskiego punktu widzenia.
To my pokazujemy im cel, ale to one muszą wydedukować, jak dotrzeć do tego celu.  Ray Hunt „Jeśli człowiek byłyby w stanie dać z siebie jedynie 5%, koń ofiaruje ze swojej strony aż 95%”
jak osiągnąć kooperację i respekt bez przymuszania.  feel  (wyczucie, dotyk),  timing  (wyczucie czasu), balance  (równowaga) Buck Brannaman - „ Zaklinacz koni “ "celem  moich kursów jest tak naprawdę nauczenie człowieka tak dobrze, jak tylko potrafię, zrozumienia konia”. 


(…)

…” praktycznej strony: podchodzenia do bramek, do płotu lub drabinki, podjechaniu do skrzynki na listy, do korony drzewa, w którym trzeba poprzycinać gałęzie …
Squeeze Game - Gra w Przeciskanie stać się spokojnym, mądrzejszym, bardziej odważnym i przeciskać się przez wąskie przejścia bez zastanowienia Są cztery obowiązki konia i cztery człowieka: Dla konia: 1. Nie zachowuj się jak zwierzę uciekające (Naucz się być spokojniejszy, mądrzejszy i odważniejszy) 2. Utrzymuj chód (Nie zmieniaj biegów póki nie poproszę) 3. Utrzymuj kierunek (Zostań na kursie nawet jak ja nie kieruję) 4. Patrz gdzie idziesz (Bądź odpowiedzialny za to jak się niesiesz)
Dla człowieka: 1. Nie zachowuj się jak drapieżnik (Nie użyję siły I nie stracę panowania nad sobą niezależnie od sytuacji) 2. Miej niezależny dosiad (Nigdy nie chwytam rękoma…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz