Jednostki pomocnicze gminy i ich organy

Nasza ocena:

4
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jednostki pomocnicze gminy i ich organy - strona 1

Fragment notatki:

Sekretarz i skarbnik gminy. 59. Sekretarz i skarbnik gminy
Są zawodowymi pracownikami powoływanymi i odwoływanymi przez radę gminy na wniosek wójta.
Ustawa samorządowa stanowi, iż wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu zastępcy wójta lub sekretarzowi gminy.
Skarbnik gminy jest głównym księgowym budżetu. Przy czynnościach prawnych, które mogą spowodować zobowiązania pieniężne potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy. Skarbnik gminy, który odmówił kontrasygnaty dokona jej jednak na pisemne polecenie zwierzchnika, powiadamiając o tym rade gminy i RIO. 71.Jednostki pomocnicze gminy i ich organy. 60. Jednostki pomocnicze rady gminy
Tworzy je rada gminy w formie uchwały. Zasady tworzenia jednostek pomocniczych określa statut. Tworzenie w gminie jednostek pomocniczych w postaci :
a.sołectw b.dzielnic miejskich
c.osiedli
jest pozostawione do decyzji rad gminy. To gmina sama decyduje o tym czy je tworzy, jeżeli tak to w jakim obszarze i ile. Na wsi jednostki pomocnicze noszą nazwę sołectw, w mieście - dzielnic, osiedli.
Jednostka pomocniczą może być również położone na terenie gminy miasto. Przewodniczący organu wykonawczego jednostki pomocniczej może uczestniczyć w pracach rady gminy na zasadach określonych w statucie gminy bez prawa udziału w głosowaniu. 60. Jednostki pomocnicze gminy
Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Jednostką pomocniczą może być również położone na terenie gminy miasto. Jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy.
Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy.
Organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.
Statut może przewidywać powołanie jednostki niższego rzędu w ramach jednostki pomocniczej.
Statut jednostki pomocniczej określa w szczególności:
1) nazwę i obszar jednostki pomocniczej,
2) zasady i tryb wyborów organów jednostki pomocniczej,
3) organizację i zadania organów jednostki pomocniczej,
4) zakres zadań przekazywanych jednostce przez gminę oraz sposób ich realizacji,
5) zakres i formy kontroli oraz nadzoru organów gminy nad działalnością organów jednostki pomocniczej.
72.Sołectwa i ich organy. 61.Stołectwa i ich organy.
1.Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym - sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka.
2. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz