Jednostka jako istota społeczna-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jednostka jako istota społeczna-opracowanie - strona 1 Jednostka jako istota społeczna-opracowanie - strona 2 Jednostka jako istota społeczna-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Michał Wójciak
Piotr Zając
Jednostka jako istota społeczna
W lekturze „Człowiek istota społeczna” E. Aronson prezentuje różne modele postępowania i postrzegania świata przez ludzi. Jednym z nich jest pogląd J. Benthama a mianowicie „rachunek szczęścia” czyli decyzja co jest dobre a co złe. Jego teoria leży u podstawy państwa kapitalistycznego czyli zapewnienia szczęścia jak największej liczby obywateli. H. Kelly wysunął inną teorię a mianowicie, że ludzie postępują jak naiwni naukowcy. Czyli starają się wyjaśnić czemu inni postępuj tak a nie inaczej na podstawie 3 informacji: konsekwencji, powszechności, specyficzności. Nie można tutaj pominąć problemu racjonalnego myślenia, lecz może ono zostać spełnione tylko w odpowiednich warunkach tzn: - osoba myśląca ma dostęp do dokładnych, użytecznych danych. - osoba myśląca ma nieograniczone środki umożliwiające jej przetwarzanie istotnych informacji. W rzeczywistości warunki te rzadko są spełnione. Dlatego wg. S. Fiske i S. Taylor ludzie są skąpcami poznawczymi tzn. zawsze starają się oszczędzać własną energię poznawczą. Dokonujemy tego poprzez ignorowanie pewnych informacji.
Ważnym czynnikiem który pomaga lub przeszkadza człowiekowi w podejmowaniu decyzji jest efekt kontrastu i punkt odniesienia tzn: nawet zły obiekt w porównaniu z gorszym wydaje na się wystarczająco dobry czy atrakcyjny.
Kolejnymi takimi czynnikami jest wstępna aktywizacja i dostępność pojęć są to często stosowane metody w środkach masowego przekazu tzn. im częściej jest zwracana uwaga na dany problem tym widz uznaje ją za coraz ważniejszą. Innymi środkami które mogą służyć do manipulowania pewnymi decyzjami są: sposób ujęcia decyzji, kolejność podawania informacji (działa tutaj efekt pierwszeństwa), ilość informacji (działa tutaj efekt rozcieńczenia)
Heurystyki są to proste schematy działań które pomagają człowiekowi w rozwiązywaniu złożonych problemów. Ponieważ przetwarzania wszystkich informacji zajmowało by zbyt wiele czasu i energii heurystyka staje się bardzo przydatna i niezastąpiona. Można wyróżnić:
Heurystykę reprezentatywną- na podstawie podobieństwa jednego obiektu do drugiego wnioskuję, że pierwszy obiekt działa podobnie jak drugi. Heurystyka postaw- ocenia właściwości obiektu czyli może być dobra albo zła. Można wyróżnić tutaj dwa przykłady heurystyk opartych na postawach:
-efekt aureoli
- efekt fałszywej jednomyślności
Kiedy próbujemy podjąć jakąś decyzję często kierujemy się stereotypami czyli kategoryzujemy pewne osoby czy zachowania według wcześnie ukształtowanych poglądów. Można wyróżnić tutaj:


(…)

… dla osiągnięcia swojego celu. Kiedy jednostka pojawia się wśród innych, jej działania wpływają na tworzoną przez innych definicję sytuacji. Ogólnie chodzi o wpływanie na innych.
Wiedząc o tym, że dana jednostka przedstawia siebie w korzystnym świetle, inni mogą dzielić otrzymane od niej sygnały na dwie grupy: zachowania werbalne (bez problemu manipulowane) i te które trudniej manipulować czyli wrażenia…
…. Bo obserwator końcu i tak uzyska przewagę nad aktorem.
Jednostka dokonuje własnej definicji sytuacji. Otoczenie również to robi poprzez reagowanie na jej działania i podejmowaniu pewnych działań. Najczęściej te definicje są na tyle zbliżone aby nie było jawnych sprzeczności. Nie chodzi o konsensus kiedy to każda jednostka otwarcie wyraża to co czuje i zgadza się szczerze z uczuciami innych. To ideał…
…. Wszyscy uczestnicy interakcji wnoszą swój wkład do jednej definicji sytuacji która zakłada zgodę, czyje i jakie roszczenia będą przez pewien czas honorowane. Uczestnicy mają też zgodę co do unikani konfliktu (odpowiedni ton głosu, słownictwo powaga i wzajemny szacunek). Taki poziom zgody nazywamy mianem „doraźnej zgody”. Taka zgoda uzyskana w jednej interakcji będzie się różnic od tej uzyskanej w innej…
… współcześnie, wiele odmiennych ról. Na jego osobowość społeczną składają sialiczne osoby społeczne. Jako dziecko w kręgu rodzinnym, uczeń w kręgu szkolnym itd. Elementy tych systemów stanowią jakby stateczne jądro jego osobowości społecznej. Fizyczne ciało jest głównym łącznikiem różnych uosobień jednostki.
Doświadczenie zdobyte w jednym uosobieniu wpływają na inne. Role, jakie osobnik odgrywa w pierwszej części życia wpływają na późniejsze dzieje jego osobowości społecznej. Życie społeczne człowieka ulega ewolucji aż do późnego wieku. Ale to, co zdobyliśmy na początku najbardziej wpływa na tą ewolucję. Rozwój osobowości społecznej można zaobserwować przyglądając się rozwojowi jednostki. Z początku zaczyna stopniowo przyswajać sobie różne ustalone schematy. Nieco później jednostka zaczyna…
… pierwotną. Uczy nas ona posługiwania się informacjami dotychczas zdobytymi ważna część tej nauki zdobywana jest w szkole. Resocjalizacja- jest to wymazanie dotychczasowych informacji i zastąpienie ich nowymi polega na całkowitym przekształceniu dotychczasowego świata oraz samego siebie. By resocjalizacja była skuteczna musi powstać silna identyfikacja emocjonalna z nimi.
E. Goffman - „Człowiek w teatrze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz