Jedno i dwubiegunowe odprowadzenia EKG-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 756
Wyświetleń: 4081
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jedno i dwubiegunowe odprowadzenia EKG-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Jedno- i dwubiegunowe odprowadzenia EKG. Metodyka badania EKG. Rodzaj stosowanych elektrod.
Elektrokardiogram (przebieg EKG), to zapis zmian napięć elektrycznych powstających w mięśniu sercowym. Źródłem tej energii elektrycznej jest każda żyjąca komórka mięśnia sercowego. Napięcie elektryczne w pojedynczej komórce wynika ze zmianami szybkości przenikania przez jej błonę jonów sodu, potasu i wapnia. Powstające w mięśniu sercowym różnice potencjałów są przewodzone przez tkanki na powierzchnię skóry, gdzie przy pomocy elektrod można je zarejestrować (poziom w pojedynczych mV) w postaci elektrokardiogramu.
Potencjały elektryczne generowane przez serce odbiera się za pomocą odprowadzeń, które nazwano „jednobiegunowymi” i „dwubiegunowymi”.
W odprowadzeniach jednobiegunowych elektrodą badającą jest elektroda dodatnia, którą umieszcza się w miejscu badanego potencjału. Drugą elektrodą jest elektroda obojętna o napięciu równym 0V. Odprowadzenia jednobiegunowe mierzą więc bezwzględny potencjał w jednym punkcie badanego pola elektrycznego.
W odprowadzeniach dwubiegunowych elektrody umieszczone są w punktach o różnym potencjale i rejestrują różnice potencjałów między dwoma punktami.
Standardowy elektrokardiogram
Jest to spoczynkowy zapis EKG, obejmujący 12 odprowadzeń
- 3 odprowadzenia kończynowe dwubiegunowe
- 3 odprowadzenia kończynowe jednobiegunowe
- 6 odprowadzeń przedsercowych jednobiegunowych
Odprowadzenia kończynowe dwubiegunowe:
- odprowadzenie pierwsze rejestruje różnicę potencjałów pomiędzy lewym przedramieniem (+) a prawym przedramieniem (-)
- odprowadzenie drugie rejestruje różnicę potencjałów pomiędzy lewym podudziem (+) a prawym przedramieniem (-)
- odprowadzenie trzecie rejestruje różnicę potencjałów pomiędzy lewym podudziem (+) a lewym przedramieniem (-)
Odprowadzenia kończynowe jednobiegunowe rejestrują wartość potencjału w danym punkcie powierzchni ciała. Elektroda badająca (+) umieszczona jest na jednej z kończyn, elektrodę obojętną stanowi połączenie elektrod z pozostałych dwóch kończyn (modyfikacja Goldbergera). Tworzenie elektrody obojętnej zapewnia konstrukcja współczesnych elektrokardiografów.
Odprowadzenia jednobiegunowe w modyfikacji Goldbergera oznacza się:
- odprowadzenie aVR - z prawej kończyny górnej
- odprowadzenie aVL - z lewej kończyny górnej
- odprowadzenie aVF - z lewej kończyny dolnej
Elektrody kończynowe umieszczamy na zewnętrznych częściach przedramion i podudzi, zwykle powyżej nadgarstka i kostki zewnętrznej na podudziu. Dla prawidłowego wykonania badania przewody łączące pacjenta z aparatem oznaczone są kolorami:


(…)

… domowe, aktywny wypoczynek, sen). Po 24 godzinach aparat jest zdejmowany w Pracowni Holterowskiej a zapisane dane oceniane są przez kardiologa. Zapis z taśmy magnetycznej lub innego nośnika danych wprowadzany jest do komputera i analizowany przez specjalistę.
Podstawowe cechy elektrod Lead Lok: wysoka jakość sygnału, brak sztucznych szmerów niealergiczny solid żel o bardzo wysokiej sprężystości…
… na jego oddech oraz zachowanie się ciśnienia i tętna ze względu na możliwość wystąpienia takich powikłań, jak: bezdech, hipowentylacja, zaburzenia rytmu serca, hipotonia. Kardiowersja elektryczna jest zabiegiem w miarę bezpiecznym i powikłania obserwuje się rzadko.
Elektrostymulacja przezskórma.
Wskazania: - rzadkoskurcz krytyczny z objawami małego rzutu minutowego, z częstością akcji serca zazwyczaj poniżej 50…
… zlecane jest przez kardiologa najczęściej w przypadku podejrzenia nieprawidłowej, nierównej pracy serca, zaburzeń rytmu itp. Typowe wskazania do badania to: - zaburzenia rytmu serca (diagnostyka kołatań serca, przyspieszonego bicia serca, nierównej pracy serca zgłaszanej przez pacjenta); - bradykardia - wolna czynność serca, poniżej 60 uderzeń na minutę - wykluczenie bloku serca (zaburzenia przewodzenia…
… zwykłego - spoczynkowego badania EKG. Różnica polega na tym, że badanie metodą Holtera trwa przez całą dobę a nie kilkadziesiąt sekund jak przy tradycyjnym badaniu EKG. Podczas wizyty u kardiologa na twojej klatce piersiowej przyklejone zostana specjalne jednorazowe elektrody. Zapis EKG w sposób ciągły rejestrowany jest na taśmie magnetofonowej lub innym nośniku danych np. karty pamięci Flash w urządzeniu…
… = 0,04s
5 mm = 0,2s
Przy szybkości 50 mm/s: 1mm = 0,02 s
5mm = 0,1s Znając szybkość przesuwu papieru można obliczyć czas trwania poszczególnych załamków, odcinków i odstępów, a także czas trwania jednej ewolucji sercowej. Można także obliczyć częstość rytmu serca na minutę
Składowe prawidłowego elektrokardiogramu
Krzywa EKG składa się z wychyleń od linii podstawowej (izoelektrycznej), które nazywamy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz