jaz stałe - budowa - rodzaje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 889
Wyświetleń: 3101
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
jaz stałe - budowa - rodzaje - strona 1 jaz stałe - budowa - rodzaje - strona 2

Fragment notatki:

JAZY STAŁE-są to jazy bez zamknięć o prostej konstrukcji. Są niewielkimi budowlami piętrzącymi. Stosowane są najczęściej w małych rzekach i potokach. Podnosi on poziom zwierciadła wody na wysokość progu. Poprzez spiętrzenie powstaje zbiornik o zmiennym poziomie poziomu zwierciadła, w zależności od ilości wody dopływającej ze zlewni do jazu i przelewającej się przez próg. Zarówno przed jak i po budowie jazu przelewają się te same ilości wody.
Jazy wpływają na rumowisko w ciekach, ponieważ odkłada się on na początku spiętrzonej rzeki. Po pewnym czasie może nastąpić załadowanie zbiornika i przepływająca woda powoduje rozmycia.
Zadania:
-zapewnienie stabilizacji rzeki wokół ujęcia
-kierują wodę prosto do siłowni wodnej
-kierują wodę do kanałów
RODZAJE JAZÓW STAŁYCH:
Jaz stały przepuszczalny-jest konstrukcją nieszczelną wybudowaną z głazów, gruntu gruboziarnistego, narzutu kamiennego zabezpieczonego siatką i wzmocnionymi rzędami pali drewnianych. Są również jazy wykonane ze skrzyni (gabionów) złożone z drutu stalowego i wypełnionych kamieniami.
Jazy z narzutu kamiennego są proste i bardzo dobrze wkomponowują się w otoczenie, zwłaszcza w górach.
Jazy nieprzepuszczalne-jazy o konstrukcji kaszycowej (drewnianej lub żelbetowej) odpowiednio zabezpieczonej i uszczelnionej. Występują również łatwe w budowie jazy siatkowo-kamienne. Najczęściej są to jednak ciężkie konstrukcje betonowe mające przekrój o kształtach praktycznych wyposażony w podłoże do rozpraszania energii.
Jaz ten budowany jest w celu polepszenia pracy ujęć wody. Poprzez spiętrzenie zapewnia odpowiednie zanurzenie pomp. Jednak stała przegroda zatrzymując rumowisko powoduje zamulanie dna. Dlatego buduje się otwory poniżej progu jazu tzw. upust.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz