"Janko Muzykant" - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Janko Muzykant Kompozycja noweli - charakterystyczne elementy budowy klasycznej noweli, która jest połączona z formą małej biografii głównego bohatera - poznajemy historię jego życia od narodzin aż do śmierci. - motyw skrzypiec pełni w utworze dwie funkcje ( jest elementem sprawczym głównego zdarzenia, czyli samowolnego wejścia Janka do dworu i jego następstw, w drugiej jest przedmiotem marzeń Janka i krystalizacją jego zdolności). - zakończenie utworu ma formę epilogu, opisuje powrót państwa do dworu i ich rozmowę o wartych poparcia utalentowanych osobach. Jest to ironicznym i kontrastowy komentarz do przedstawionej historii.
Narracja - trzecioosobowy, wszystkowiedzącym narrator.
- brak bezpośrednich komentarzy, dominuje realistyczne przedstawianie świata. - pojawiają się zironizowane uwagi (np. opis tego, że Janko nie umiera po chrzcie, chociaż kumy kazały mu wracać na tamten świat) czy pytania retoryczne (np. pytanie skierowane do Stacha, który wychłostał Janka). - liryzacja , która widoczna jest szczególnie przy opisach tła. Przykładem takiego opisu jest scena, w której Janko zagląda przez okna pustego kredensu i ogląda oświetlone przez księżyc wiszące na ścianie skrzypce. Przedstawiony obraz jest odczuwany przez Janka jako czarodziejski. Odczucia bohatera wtapiają się w przyrodę i rzeczywistość, którym nadano niezwykły wymiar. Liryzacja narracji jest połączona z ukazywaniem szczególnej wrażliwości Janka na muzykę. Główny bohater noweli słyszy muzykę w każdym odgłosie przyrody, co wiąże się z jej szczególnym przedstawieniem.
Problematyka i wymowa utworu - łącz y tematykę ludową i dziecięcą. - p rzedstawienie bohatera dziecięcego było wykorzystywane przez pisarza do ukazania jakiejś zasady społecznej, której dzieci - jako istoty nieświadome, bierne i bezradne - podporządkowywały się. - obraz dziewiętnastowiecznej polskiej wsi, w której nie ma miejsca na jakąkolwiek odmienność. - na wsi panuje brak szacunku dla życia ludzkiego jako wartości samej w sobie. - Zakończenie utworu, uwydatnia jeszcze jeden aspekt utworu. Złe jest nie tylko to, że ludzie na wsi nie szanują talentów, które są dla nich tylko przeszkadzającymi w życiu odmiennościami. Na naganę zasługują także ci, którzy z racji swojej pozycji społecznej powinni pomagać zdolnym osobom, a wolą szukać ich za granicą niż w swoim sąsiedztwie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz