Istota silnego wzburzenia w ujęciu prawniczym
Istota silnego wzburzenia jest znamieniem różniącym przestępstwo z art. 148/4 od przestępstwa zabójstwa wymienionego w 148/1,2,3.
Aby można zastosować kwalifikację z par. 4, trzeba ustalić nie tylko, że sprawca działał w stanie wzburzenia, ale że to wzburzenie było silne, a więc że stopień był tak duży (silny), że normalna równowaga psychiczna sprawcy w chwili czynu była zachwiana.
Zarówno teoria, jak i praktyka sądowa przyjmują stan silnego wzburzenia (wzruszenia z kodeksie z 1932 r.), kiedy czynniki emocjonalne zyskują przewagę nad czynnikami intelektualnymi, i sprawca popełnia zabójstwo wprawdzie z pełną świadomością (jest poczytalny), jednak pod przeważającym wpływem czynników emocjonalnych.
Nie wszystkie emocje spełniają kryteria silnego wzburzenia w ujęciu prawa, np. działanie pod wpływem strachu nie może być utożsamiane z działaniem pod wpływem silnego wzburzenia. Klasyfikacja zabójstwa z art. 148/4 wymaga następujących ustaleń : - u sprawcy wystąpiło "silne wzburzenie" rozumiane jako afekt fizjologiczny - ów stan został wywołany czynnikami zewnętrznymi niezawinionymi przez sprawcę - wzburzenie to jest usprawiedliwione okolicznościami (to należy do sądu) W zabójstwie w stanie silnego wzburzenia nie idzie o to, że sprawca przeżywa emocje, ale o to, że działa dlatego, iż opanował go afekt "pod jego wpływem".
Prokurator kończy czynności w postępowaniu przygotowawczym aktem oskarżenia.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)