Istota przesłanki „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego” -opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Istota przesłanki „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego” -opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Przedstaw istotę przesłanki „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego” oraz omów możliwości odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania przygotowawczego w oparciu o tą przesłankę w zależności od określonego stanu faktycznego .
Nieprzestępność czynu z powodu braku ustawowych znamion czynu zabronionego lub z powodu okoliczności wyłączającej przestępność (nazywana w skrócie „nieprzestępnością czynu”) znalazła odbicie w art. 17 § 1 pkt 2 w sformułowaniu: „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa”; zwrotu „nie popełnia przestępstwa” kodeks karny używa np. w art. 25 (obrona konieczna) czy w art. 26 (stan wyższej konieczności).
Ustawodawca potraktował tę przesłankę podobnie jak poprzednią. W fazie przedjurysdykcyjnej w razie stwierdzenia takiej przeszkody procesowej odmawia się wszczęcia postępowania lub umarza się postępowanie na podstawie tych samych, wyżej podanych przepisów. W postępowaniu jurysdykcyjnym do rozpoczęcia przewodu sądowego zastosowanie ma jako podstawa umorzenia art. 339 § 3 pkt 1, stanowiący o umorzeniu postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 2-11. Z analogicznych, poprzednio wskazanych względów, w razie stwierdzenia tej przeszkody procesowej po rozpoczęciu przewodu sądowego art. 414 § 1 zd. II nakazuje wydać wyrok uniewinniający.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz