Istota, przedmiot i zakres analizy finansowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 630
Wyświetleń: 4256
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Istota, przedmiot i zakres analizy finansowej - strona 1 Istota, przedmiot i zakres analizy finansowej - strona 2 Istota, przedmiot i zakres analizy finansowej - strona 3

Fragment notatki:

Istota, przedmiot i zakres analizy finansowej
Analiza efektywności ekonomicznej funkcjonowania przedsiębiorstwa powinna być prowadzona przez pryzmat finansów. W formie pieniężnej, a więc finansowej, wyrażane sa bowiem przychody osiągane przez firmę, koszty ich uzyskania oraz osiągnięty rezultat (zysk lub strata). W pieniądzu ujmowane są takie wielkości, jak majątek, kapitały i zobowiązania a także wartość bieżąca firmy. W rezultacie efektywność ekonomiczna działalności przedsiębiorstwa znajduje pełne odzwierciedlenie w jego sytuacji finansowej, której analiza stanowić powinna jedno z podstawowych narzędzi optymalizowania zysków i nadwyżki finansowej.
Narzędziem tym powinno się posługiwać kierownictwo przedsiębiorstwa oraz jego władze (rada nadzorcza, zarząd itp.) w celu:
uzyskania podsatw wyjściowych do podejmowania bieżących i strategicznych decyzji gospodarczych, dotyczących na przykład opłacalności sprzedaży, kształtowania struktury kapitałów, nowych inwestycji,
kontroli zgodności rzeczywistego przebiegu procesów gospodarczych z założeniami, jakie przyjmowano przy podejmowaniu decyzji.
Analiza sytuacji finansowej firmy stwarza podsatwy wyjściowe do wyboru najkorzystniejszych alternatyw przy podejmowaniu decyzji, a także do interwencji w przypadku odmiennego, aniżeli przyjmowanego przey decydownaiu, kształtowania się rzeczywistości.
Jednocześnie analiza taka ma istotne znaczenie przy udzielanym corocznie absolutorium kierownictwu firmy (w spółkach prawa handlowego tzw. "kwitowaniu władz spółki z wykonania przez nie obowiązków").
Zainteresowanie analizą sytuacji finansowej przedsiębiorstwa nie ogranicza się jednak jedynie do jego kierownictwa władz oraz udziałowców. Oceną tej sytuacji interesują się także różni partnerzy firmy, uzależniając od jej wyników współpracę produkcyjną, handlową czy finansową. Wielkość majątku a także kapitałów własnych oraz zdolność firmy do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań płatniczych stanowi dla partnerów podstawę do oceny ryzyka finansowego współpracy (stopnia bezpieczeństwa współpracy).
Szczególne zainteresowanie sytuacją finansową firmy wykazują banki przy udzielaniu jej kredytów. Dokonują one szczegółowej oceny tej sytuacji również w czasie wykorzystywania kredytów przez przedsiębiorstwo, dążąc do określenia tzw. zdolności kredytowej, która oznacza potencjalną możliwość termionowego regulowania zobowiązań przez dłużnika. W ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa wnikają również inne jednostki. Na przykład podejmują ją firmy ubezpieczeniowe w przypadku przyjmowania ryzyka niewypłacalności odbiorców firmy. Dokonują jej władze skarbowe przy rozpatrywaniu wniosków o odroczenie płatności podatków.


(…)

… niezbędna jest ocena czy wystąpienie takie spotka się na rynku papierów wartościowych z odpowiednim zainteresowaniem potencjalnych subskrybentów.
Przy dokonywaniu analizy finansowej przedsiębiorstwa trzeba uwzględniać zmianiającą się wartość pieniądza wskutek procesów inflacyjnych. Inflacja wpływa bowiem na zaciemnienie i zniekształcenie obrazu rzeczywistego przebiegu realnych procesów gospodarczych…
… administracji rządowej
urzędów skarbowych
urzędów statystycznych.
Pomiar działalności gospodarczej, w tym zarówno stanu, jak i wyników finansowych przedsiębiorstwa, polega na rejestracji i uogólnianu poszczególnych zdarzeń (operacji) gospodarczych, których wyrazem stają się wskaźniki ekonomiczne. Wskaźniki te - określając ogólnie - to wielkości liczbowe odzwierciedlające działalność gospodarczą, stanowiącą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz