IP-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
IP-opracowanie - strona 1 IP-opracowanie - strona 2 IP-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

IP
IP (ang. Internet Protocol) to protokół komunikacyjny warstwy sieciowej modelu OSI (warstwy internet w modelu TCP/IP). Używany powszechnie w Internecie i sieciach lokalnych.
Dane w sieciach IP są wysyłane w formie bloków określanych mianem pakietów. W przypadku protokołu IP, przed rozpoczęciem transmisji nie jest zestawiana wirtualna sesja komunikacyjna pomiędzy dwoma hostami, które nie komunikowały się ze sobą wcześniej.
Protokół IP jest protokołem zawodnym - nie gwarantuje, że pakiety dotrą do adresata, nie zostaną pofragmentowane, czy też zdublowane, a ponadto mogą dotrzeć do odbiorcy w innej kolejności niż zostały nadane. Niezawodność transmisji danych jest zapewniana przez protokoły warstw wyższych (np. TCP), znajdujących się w hierarchii powyżej warstwy sieciowej.
Nagłówek:
Wersja
określa wersję protokołu, obecnie 4 lub 6
IHL (Internet Header Length)
długość nagłówka wyrażona w liczbie 4-bajtowych części (np. wartość 5 oznacza 20 bajtów)
Typ Obsługi (Type of Service)
określa, jaki priorytet powinien mieć pakiet
Długość całkowita
zawiera długość pakietu w bajtach (maksimum 65535 bajtów - maksymalna wartość liczby 16-bitowej; minimum 20 bajtów, bo taka jest długość nagłówka)
Identyfikator
pomaga poskładać pakiet, który został podzielony na części
Flagi
jedna flaga mówi, czy pakiet może być fragmentowany (DF: Don't fragment), druga mówi, czy istnieją następne fragmenty danego pakietu (MF: More Fragments) - ostatni fragment ma ustawione MF na 0
Przemieszczenie fragmentu
pole służy do złożenia w całość pakietu, określając miejsce danego fragmentu w całym pakiecie
TTL (Time To Live)
liczba przeskoków, przez które może przejść, zanim zostanie zignorowany (rutery i komputery zmniejszają tę wartość o 1, gdy przesyłają pakiet), np. TTL = 16 pozwala na przejście przez 16 ruterów, zanim zostanie usunięty)
Protokół
zawiera protokół (TCP, UDP, ICMP, itd.)
Suma kontrolna nagłówka
liczba używana w sprawdzaniu poprawności nagłówka
Adres źródłowy i adres docelowy
32-bitowe adresy IP
Adres IP
Adres IP - liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej opartej na protokole IP, służąca identyfikacji elementów warstwy trzeciej modelu OSI - w obrębie sieci oraz poza nią (tzw. adres publiczny).
Adres IP nie jest "numerem rejestracyjnym" komputera - nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia - może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet) jak również kilka urządzeń może

(…)

…, zarówno w znaczeniu warstwy sieciowej, jak i niższych warstw modelu OSI. Oznacza to, iż ARP nie ogranicza się jedynie do sieci typu Ethernet przy wykorzystaniu protokołu IPv4, gdzie na podstawie adresu IP odnajduje sprzętowy adres MAC. ARP jest wykorzystywane w takich technologiach LAN jak Token Ring, FDDI, 802.11 oraz w technologiach sieci rozległych, jak IP over ATM.
W przypadku sieci wykorzystujących…
… (na przykład 10.0.0.5/27 oznacza adres 10.0.0.5 i maskę 255.255.255.224).
Brama
Brama sieciowa (ang. gateway) - maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
Brama sieciowa może trasować pakiety między sieciami TCP/IP lub innych protokołów trasowanych - jest wtedy routerem.
W sieci TCP/IP domyślna brama (sieciowa) (ang. default gateway) oznacza router, do którego komputery sieci lokalnej mają wysyłać pakiety o ile nie powinny być one kierowane w sieć lokalną lub do innych, znanych im routerów. W typowej konfiguracji sieci lokalnej TCP/IP wszystkie komputery korzystają z jednej domyślnej bramy, która zapewnia im łączność z innymi podsieciami lub z Internetem.
Ustawienie adresu bramy domyślnej jest - oprócz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz