Inżynieria systemów - holizm

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1820
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inżynieria systemów - holizm - strona 1 Inżynieria systemów - holizm - strona 2 Inżynieria systemów - holizm - strona 3

Fragment notatki:holizm poznawczy - koncepcja głosząca, iż jednostka może się nauczyć wszystkiego, czego może, studiując kompleksowo zachowania układów całościowych raczej, niż zachowań indywidualności, całościowe spojrzenie w filozofii nauki i filozofii języka stawiające założenie, iż znaczenie i prawdziwość naszych twierdzeń nie może być badana odrębnie, musi być szacowana jako części większych teorii, grup teorii, lub całokształtu naszych wierzeń o świecie.
holizm społeczny - pogląd, wedle którego indywidualności można zrozumieć tylko w terminach działań lub instytucji w jakich one partycypują, holizm społeczny jest konkurencyjny w pewnych aspektach do indywidualizmu, opiera się na teleologicznym i metafizycznym założeniu, iż zachowania całostek determinują zachowania ich części raczej niż na odwrót;
holizm metodologiczny i metodologiczny indywidualizm zakładają odmienne metodologiczne ramy studiów zjawisk, bez skupiania się na ich faktycznym stanie, podczas gdy holizm metafizyczny zakłada, że całostki są odrębnymi bytami, których istnienie nie może być sprowadzone do ich składowych.
holizm jest koncepcją opozycyjną w stosunku do zachłannego redukcjonizmu;

Wpływ społeczeństwa informacyjnego; głównymi skutkami są przekształcenia w charakterze pracy i produkcji. Rutynowe i powtarzalne czynności, które stanowiły codzienność większości pracowników zanikają, wypierane są przez bardziej samodzielne i urozmaicone. W efekcie zmienia się relacje wewnątrz przedsiębiorstw. Wzrasta rola czynnika ludzkiego (humanware). Pracownik staje się bardziej wrażliwy na zmiany wzorców organizacji pracy, ponieważ zyskał na indywidualności. Wszyscy stanęli wobec konieczności dostosowania się do nowych narzędzi techniki, ale i zmian w organizacji pracy.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz