To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SŁOWNICZEK SOCJOLOGICZNY
Abolicjonizm - ruch społeczny domagający się zniesienia jakiegoś prawa.
Anomia - stan zaniku lub załamania norm społecznych regulujących działania społeczne. Do socjologii pojęcie zostało wprowadzone przez Emila Durkheima, który wskazał że anomia występuje w okresie zmian społecznych spowodowanych przez narastający w społeczeństwie podział pracy i wzrost specjalizacji.
Definicja sytuacji - sposób postrzegania i oceniania rzeczywistości społecznej przez jednostkę lub grupę, wyznaczający podejmowanie działania.
Dewiacja - zachowanie odbiegające od normy. Może przybierać dwie formy: negatywną i pozytywną
Dyfuzja - rozprzestrzenianie się wytworów kulturowych z jednej zbiorowości do innej.
Dyfuzja odpowiedzialności - proces rozproszenia poczucia odpowiedzialności występujący w obrębie zbiorowości społecznej skupionej przestrzennie, którego rezultatem jest brak udzielenia pomocy osobie znajdującej się w potrzebie
Efekt bumerangowy - rezultat działań społecznych przeciwny do zamierzonego. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich działań modernizacyjnych i reformatorskich podejmowanych w obrębie organizacji lub w skali makrospołecznej.
Efekt uodpornienia - przeciwdziałanie zmianie postaw przez uczenie sposobów obrony przed argumentacją strony przeciwnej
Efekt usypiania - zanikanie zmian wywołanych w postawach społecznych i stopniowy powrót do postawy pierwotnej
Emergentyzm - stanowisko głoszące iż własności zjawisk nie mogą być wywiedzione na podstawie znajomości cech ich składników.
Fikcjonizm - społeczeństwo, grupa istnieje realnie dla jednostek ale jest ono fikcją (modalizm gentyczny)
Grupowe myślenie - specyficzne właściwości procesu podejmowania decyzji przez grupę społeczną. Postanowienia podejmowane grupowo są mniej korzystne niż gdyby decyzje podejmowane były przez indywidualnych członków tych grup. Holizm - całościowe ujmowanie zjawisk społecznych. W całości występują wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności między elementami (przeciw. Indywidualizm metodologiczny)
Idiografizm - orientacja uznająca indywidualny i niepowtarzalny charakter wszystkich zjawisk społeczno-kulturowych i postulująca taki sposób uprawiania humanistyki, który tę okoliczność będzie uwzględniał (Nometzm)
Indywidualizm metodologiczny - wszelkie zjawiska i procesy społeczne wyjaśniane są przez odwołanie do cech i zachowań jednostkowych. (przeciw. Holizm)
Instytucja - jest narzędziem służącym zaspokajaniu potrzeb, realizuje istotne funkcje społeczne, działa w sposób uregulowany, powtarzający się
Interakcja - wzajemne oddziaływanie jednostek na siebie
Internalizacja - proces przyswojenia przez jednostkę określonych norm i wartości społecznych. Jest to także rezultat tego procesu oznaczający silne wewnętrzne przekonanie o konieczności przestrzegania pewnych norm społecznych.
(…)
… - wielkie zbiorowości charakteryzujące się zróżnicowanym dostępem do bogactw, władzy i wiedzy. Najczęściej wskazuje się kryteria ekonomiczne, społeczne i świadomościowe. Stanisław Ossowski wyodrębnił trzy zasadnicze typy ujęć:
Ujęcia dychotomiczne - wyodrębnia się w nich dwie przeciwstawne klasy
Schemat gradacji - wyodrębnia się przynajmniej trzy klasy: dwie biegunowe i pośrednią.
Ujęcie funkcjonalne…
… ogólnych dyrektyw
Nomotetyzm - orientacja uznająca że głównym celem poznania oraz wyjaśniania jest odkrywanie prawidłowości w otaczającym świecie i formułowanie na tej podstawie praw nauki. (Idiografizm)
Nominalizm - nie istnieje społeczeństwo istnieją ludzie. Cechy społeczeństwa można zredukować do cech jednostek (realizm)
Podklasa - „sfery deprawacji, wykolejenia i krańcowego ubóstwa”. Głównymi cechami…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)