Instytucje UE - wykład - Grupy interesu w systemie instytucjonalnym UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instytucje UE -  wykład - Grupy interesu w systemie instytucjonalnym UE - strona 1 Instytucje UE -  wykład - Grupy interesu w systemie instytucjonalnym UE - strona 2 Instytucje UE -  wykład - Grupy interesu w systemie instytucjonalnym UE - strona 3

Fragment notatki:

Grupy interesu w systemie instytucjonalnym UE.
W
języku potocznym używa się wielu różnych pojęć: grupy interesu, grupy nacisku, lobbing.
Każde z tych sformułowań nawiązuje do jednego z aspektów działalności grup interesu. Ponieważ pojęcia „lobbista” i „lobbing” są czasami odbierane negatywnie, a także aby podkreślić swoje pozytywne nastawienie, komisja postanowiła przyjąć neutralną terminologię opierających się na sformułowaniu „grupy interesu” i „reprezentowanie grup interesu” . Zielona księga z 2006 roku i komunikat z 21 marca 2007 roku wprowadzają definicję, która komisja się na potrzeby europejskiej inicjatywy na rzecz przejrzystości, Działania mające na celu wywarcie wpływu na procesy kształtowania polityki i podejmowania decyzji przez instytucje europejskie. Definicja ta powstała w oparciu o działalność takich grup- ich celem jest w istocie wywieranie wpływu na procesy kształtowania polityki i podejmowania decyzji. Aby zakwalifikować daną organizację do kategorii grup interesu nie bierze się zatem pod uwagę anie charakteru podmiotu, ani interesów jakich broni. Komisja wychodzi z założenia, że działanie grup interesu mają użyteczny charakter i są zgodne z prawem. Zależy jej również na tym, aby kontakty, jakie grupy interesu utrzymują z jej pracownikami, opierały się na zasadzie otwartości i odpowiedzialności. Dlatego też postanowiła, w kontekście europejskiej inicjatywy na rzecz przejrzystości, ująć relacje między grupami interesu a Komisją w bardziej zorganizowane ramy, tak aby były one bardziej przejrzyste, Historia:
Proces tworzenia egi postępował wraz z kolejnymi etapami integracji:

Powstanie Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (1948)

Powstanie EWWiS (1951)- osiem grup nacisku- na stronie Komisji Eu. Można znaleźć informacje na ten temat.

Powstanie EWG (1957)- powstają np. Zrzeszenie Konfederacji Przemysłowców i Pracodawców Europy czy Komitet Zawodowych Organizacji Rolniczych, utworzona także Komitet Społeczno-ekonomiczny - 68 osiem grup nacisku

Roz
szerzenie z 1973 roku powstaje Europejska Konfederacja Zawiązków Zawodowych.

JAE (1987)- grupy interesu włączyły się w tworzenie ram prawnych dla wspólnego rynku.

Traktat z Maastricht (1992) Traktat Amsterdamski (1997)- nowa rola egi w związku z wprowadzeniem unii walutowej, nowych polityk oraz zmian w procesie decyzyjnym.

(…)

… się

Ochrony przed wypadkami
2004 rok- rozszerzenie spowodowało rozwiniecie się na:

swobodny przepływ towarów

swobodny przepływ kapitału

swobodny przepływ osób

polityki konkurencji i pomocy państwa

polityki regionalnej

rolnictwa

ochrony środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa
Najwięcej grup interesu jest w dziedzinie rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich (44) czy zatrudnienie (30), przedsiębiorstwo (24), środowisko naturalne (19). Najmniej natomiast w sprawach zagranicznych (1), handel zagraniczny (1), ogólne sprawy UE (1).
Typologia

grupy o charakterze ekonomicznym

grupy reprezentujące interesy publiczne(np. Uprawnienia konsumentów, prawa kobiet, ochrona środowiska)
W
Brukseli działa ponad 1400 organizacji pozarządowych i 1800 firm międzynarodowych. Około 30% to organizacje zawodowe
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz