To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Instalacja solarna do ogrzewania wody użytkowej.
Pozyskiwaniu energii cieplnej ze słońca zachodzi na skutek zjawiska konwersji fototermicznej. Najwięcej problemów stwarza nie tyle samo jej uzyskanie, co zmagazynowanie i wykorzystanie we właściwym czasie.
Systemy solarne można podzielić na 2 grupy - aktywnych i pasywnych.
Systemy aktywne - z wymuszonym obiegiem grawitacyjnym (całoroczne). Do instalacji dostarcza się dodatkową energię z zewnątrz, zwykle do napędu pompy lub wentylatora przetłaczających czynnik roboczy (najczęściej wodę lub powietrze) przez kolektor.
Funkcjonowanie kolektora słonecznego jest związane z podgrzewaniem przepływającego przez absorber czynnika roboczego, który przenosi i oddaje ciepło w części odbiorczej instalacji grzewczej.
Sytemu pasywne - grawitacyjne (letniskowe). Do działania nie potrzebują dodatkowej energii z zewnątrz. W systemach tych konwersja energii promieniowania słonecznego w ciepło zachodzi w sposób naturalny w istniejących lub specjalnie zaprojektowanych elementach struktury budynków pełniących rolę absorberów.
Kompletne całoroczne instalacje słoneczne na potrzeby ciepłej wody użytkowej (c. w. u) i centralnego ogrzewania (c. o.) składają się z trzech zasadniczych elementów:
1 - Kolektor słoneczny - podstawowy element instalacji. Jak już wspomniano zachodzi w nim przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Jest to możliwe dzięki specjalnej płycie absorpcyjnej. Nośnikiem ciepła jest płyn solarny, produkowany na bazie glikolu propylenowego, który krążąc w układzie przekazuje energię cieplną z kolektora do zbiornika. W zależności od użytych materiałów, stosowane obecnie rozwiązania pozwalają na uzyskanie współczynnika pochłaniania energii słonecznej w wysokości do 95-97%.
Oprócz klasycznych kolektorów płaskich istnieją jeszcze o wiele bardziej sprawne kolektory rurowo-próżniowe. Są one inaczej zbudowane. Konstrukcja ich jest oparta na szklanej rurze w środku której umieszczono cienki absorber z rurką metalowa wyposażoną w jeszcze jedną rurkę. Ciecz płynie wewnętrzną rurką i wpływając od dołu do zewnętrznej rurki nagrzewa się przejmując ciepło od absorbera.
2 - Automatyka - panel pompowo - sterujący - ten element instalacji składa się z zaworów, naczynia przepompowego, pompy cyrkulacyjnej i regulatora mikroprocesorowego, element ten ma zapewnić odpowiedni kierunek przepływu medium oraz ciepła w systemie. Przy instalacjach całorocznych automatyka jest wyposażona w system pogodowy, co zapewnia optymalne wykorzystanie energii w zależności od warunków meteorologicznych. Przy odpowiednio dobranym układzie automatyka pogodowa może w miarę potrzeb załączać lub wyłączać odpowiednie źródła ciepła. Panel pompowo-sterujący składa się z kilku urządzeń, które umożliwiają przepompowywanie płynu solarnego i przekazywanie ciepła do zbiornika. Panel ten posiada też urządzenia zabezpieczające, a także sterownik elektroniczny, czuwający nad maksymalnym wykorzystaniem energii słonecznej.
(…)
…. Panel ten posiada też urządzenia zabezpieczające, a także sterownik elektroniczny, czuwający nad maksymalnym wykorzystaniem energii słonecznej.
3 - Zasobnik - inaczej zwany akumulatorem ciepła. W nim poprzez specjalne wymienniki spiralne odbywa się wymiana ciepła z medium cieplnego (glikol) na korzyść wody. Zasobniki dobiera się w zależności od wielkości instalacji. Do zbiornika może być dodatkowo…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)