Kolektor słoneczny- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kolektor słoneczny- opracowanie - strona 1 Kolektor słoneczny- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Kolektor słoneczny- to urządzenie służące do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło użytkowe.
Podział urządzeń przedstawia się następująco: -płaskie-próżniowe;
-płaskie(gazowe,cieczowe , dwufazowe); -próżniowo-rurowe(o bezpośrednim przepływie;z gorącą rurką;z rurką dewara) -skupiające (liniowo;miejscowo)
-specjalne.
W praktyce najczęściej spotkać się można z kolektorami płaskimi, próżniowymi albo skupiającymi.
Kolektory płaskie:
Ze względu na prostotę budowy i stosunkowo niskie koszty produkcji w porównaniu do pozostałych kolektorów, najbardziej rozpowszechnione są kolektory płaskie. Nadają się one idealnie do domowych instalacji ogrzewania c.w.u. (ciepłej wody użytkowej). Do części składowych kolektora płaskiego należy: szyba solarna (warstwa przepuszczalna), która oddziela wnętrze kolektora od środowiska zewnętrznego, chroniąc przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz przepuszczając możliwie maksymalną ilość promieniowania słonecznego, izolowana obudowa, której zadaniem jest ograniczanie strat ciepła do chłodniejszego otoczenia, płaski absorber - główny element budowy, którym jest zazwyczaj czarna metalowa płyta o możliwie jak największym współczynniku absorpcji promieniowania słonecznego, oraz wymiennik ciepła, którym są ułożone meandrycznie rury, w których znajduje się czynnik roboczy (zazwyczaj roztwór 40% glikolu z wodą). Rury muszą być wykonane z materiału dobrze przewodzącego ciepło, w celu osiągnięcia maksymalnej wartości przekazywanego strumienia ciepła z absorbera do płynu roboczego. Zazwyczaj stosowanym materiałem w tym celu jest miedź.
Kolektor próżniowo-rurowy:
Kłopotem w kolektorach słonecznych są straty ciepła z nagrzanego płynu solarnego i straty ciepła z absorbera do otoczenia. Problem ten został rozwiązany w kolektorach próżniowych, gdzie przewody ciepłownicze jak i absorber znajdują się w próżni, która przepuszcza promieniowanie słoneczne, a zapobiega uciekaniu ciepła z powrotem do otoczenia. W przeciwieństwie do kolektorów płaskich, dzięki swojej zdolności pracy przy promieniowaniu rozproszonym sprawdzają się one doskonale w pochmurne lub chłodniejsze jesienne dni. Kolektory skupiające:
Kolektory skupiające dzięki zastosowaniu układu luster skupiają energię promieniowania punktowo lub liniowo co umożliwia większą koncentrację energii na absorberze, a co za tym idzie większą temperaturę czynnika roboczego (standardowo jest to ok. 100-300°C). Stosuje się je w procesach technologicznych, w których potrzebny jest płyn o wysokiej temperaturze. Znalazły one zastosowanie m.in. w energetyce, gdzie używa się ich do produkcji pary w elektrowniach heliotermicznych lub do przetapiania metali w wielkich piecach słonecznych, gdzie promienie słoneczne skupione w jednym miejscu osiągają temperaturę nawet 3000 °C.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz