ENERGETYKA SŁONECZNA ŹRÓDŁO ENERGII
Roczna ilość energii słonecznej wynosi 1 500 000·1012 kWh, natomiast całkowite zapotrzebowanie na energię na świecie to około 300·1012 kWh (ciepło, energia elektryczna, transport).
Moc promieniowania słonecznego wynosi 1353 W/m2 przy pionowo padającym promieniowaniu słonecznym.
Jest to przede wszystkim całkowicie darmowe, ekologiczne oraz nie wyczerpalne źródło czystej energii.
WARUNKI POLSKIE
W Polsce całkowite promieniowanie wynosi średnio ok. 1000 kWh/(m2·a). Warunki klimatyczne naszego kraju powodują, iż natężenie promieniowania zależy od pory roku. Największy potencjał energii słonecznej w Polsce przypada na półrocze letnie (75%), a w szczególności na miesiące VI-VII (50%).
W Polsce dla większej części kraju średnie nasłonecznie roczne wynosi ok.1600 h, co stanowi 40% astronomicznej długości dnia. KOLEKTOR SŁONECZNY - URZĄDZENIE DO KONWERSJI ENERGII PROMIENIOWANIA SŁONECZNEGO NA CIEPŁO. ENERGIA DOCIERAJĄCA DO KOLEKTORA ZAMIENIANA JEST NA ENERGIĘ CIEPLNĄ NOŚNIKA CIEPŁA, KTÓRYM MOŻE BYĆ CIECZ (GLIKOL, WODA) LUB GAZ (NP. POWIETRZE). WYRÓŻNIA SIĘ:
Płaskie: Gazowe,
Cieczowe,
Dwufazowe,
Płaskie próżniowe,
Próżniowo-rurowe (rolę izolacji spełniają próżniowe rury),
Skupiające (prawie zawsze cieczowe),
Specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna).
Kolektory płaskie:
Obecnie najczęściej stosowane,
Przeważnie przygotowują ciepła wodę użytkową,
Kolektor płaski zbudowany jest z absorbera, przewodów z czynnikiem roboczym, izolacji mineralnej, szyby solarnej oraz obudowy.
Roczna wydajność z 1m 2 to około 400-450 kWh
KOLEKTORY PŁASKIE PRÓŻNIOWE:
Podobna budowa, jak w przypadku zwykłego kolektora płaskiego, z wyjątkiem znajdującej się w środku wysokociśnieniowej próżni oraz wsporników zabezpieczających przed ugięciem szyby,
Dzięki próżni została zredukowana strata ciepła w skutek przewodzenia,
Brak strat wywołanych przez konwekcję,
Przy podobnych zyskach energii, całkowita powierzchnia kolektorów może być mniejsza niż w przypadku zwykłych kolektorów płaskich.
Roczna wydajność z 1m2 dochodzi nawet do 600 kWh.
Kolektory próżniowo-rurowe:
Kolektor tworzy w zależności od zapotrzebowania 6-30, obustronnie zamkniętych rur o śr. 65-100mm,
Absorber w kolektorach rurowych jest umieszczony w szklanej rurze próżniowej.
Odbierają przede wszystkim ciepło z promieniowania odbitego.
- Wydajność tego typu kolektora jest o ok. 45% większa w ciągu roku, niż zwykłego kolektora płaskiego.
(…)
…) na rurę, w której płynie czynnik (najczęściej olej o małej lepkości i dużej pojemności cieplnej). Czynnik przepływając przez wiele kolektorów osiąga dość wysoką, choć dużo niższą (poniżej 400 °C) niż w systemach CRS, temperaturę,
Wieża słoneczna to bardzo wysoki komin słoneczny, w którym energię ruchu powietrza przekształca się na energię elektryczną za pomocą turbiny wiatrowej połączonej z generatorem…
….
OGNIWO FOTOWOLTAICZNE (FOTOOGNIWO, SOLAR LUB OGNIWO SŁONECZNE):
Jest urządzeniem służącym do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)