Instalacja elektryczna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instalacja elektryczna - strona 1 Instalacja elektryczna - strona 2

Fragment notatki:

Instalacja elektryczna
§185. W budynku wielorodzinnym liczniki po­miaru zużycia energii elektrycznej należy umieszczać poza lokalami mieszkalnymi, w za­mykanych szafkach.
§186. Prowadzenie instalacji i rozmieszczenie urządzeń elektrycznych w budynku powinno za­pewniać bezkolizyjność z innymi instalacjami w zakresie odległości i ich wzajemnego usy­tuowania oraz uwzględniać warunki określone w §164 (p. 3.2.4.5).
§187. Przewody i kable elektryczne należy pro­wadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elek­trycznych wtynkowych, pod warunkiem pokry­cia ich warstwą tynku grubości co najmniej 5 mm.
§188. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użyt­kowego.
W instalacji elektrycznej w mieszkaniu nale­ży stosować wyodrębnione obwody: oświetle­nia górnego (sufitowego), gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbior­ników wymagających indywidualnego zabez­pieczenia.
§189. Pomieszczenia w mieszkaniu należy wy­posażać w wypusty oświetleniowe górne (su­fitowe) oraz w niezbędną liczbę odpowiednio rozmieszczonych gniazd wtyczkowych. Instalacja oświetleniowa w pokojach powinna umożliwiać załączanie źródeł światła za pomo­cą wyłączników wieloobwodowych.
Bezpieczeństwo konstrukcji
§203: Budynki i urządzenia z nimi związane po­winny być projektowane i wykonywane w taki sposób, aby obciążenia mogące na nie działać w trakcie budowy i użytkowania nie prowadzi­ły do:
1) zniszczenia całości lub części obiektu,
2) przemieszczeń i odkształceń o niedopusz­czalnej wielkości,
3) uszkodzenia części obiektów, połączeń lub zainstalowanego wyposażenia w wyniku znacz­nych przemieszczeń elementów konstrukcji,
4) zniszczenia na skutek wypadku, w stopniu nieproporcjonalnym do jego przyczyny.
§204. Konstrukcja budynku powinna spełniać warunki zapewniające nieprzekroczenie stanów granicznych nośności oraz stanów granicznych przydatności do użytkowania w żadnym z jego elementów i w całej konstrukcji. Stany graniczne nośności uważa się za prze­kroczone, jeżeli konstrukcja powoduje zagroże­nie bezpieczeństwa ludzi znajdujących się w bu­dynku oraz w jego pobliżu, a także zniszczenia wyposażenia lub przechowywanego mienia. Stany graniczne przydatności do użytkowania uważa się za przekroczone, jeżeli wymagania użytkowe dotyczące konstrukcji nie są dotrzy­mywane. Oznacza to, że w konstrukcji budynku nie mogą wystąpić:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz