Inne instrumenty polityki handlowej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inne instrumenty polityki handlowej -  wykład - strona 1

Fragment notatki:

Inne instrumenty (narzędzia) polityki handlowej Ograniczenia ilościowe (tzn. kwoty w imporcie rzadziej stosowane w eksporcie) działają podobnie do ceł. Władze państwowe wydając zezwolenia (licencje) na określoną wielkość importu danego towaru poszczególnym importerom mogą ograniczyć wielkość jego całkowitego importu. Wówczas przy podaży zagranicznej danego towaru, mniejszej od popytu, jego cena rośnie a krąg zaspokojonych konsumentów maleje. Dla krajowych producentów jest to przesłanka podjęcia produkcji zbliżonych towarów, które znajdą nabywców ze względu ma cenę niższą lub równą cenie towaru zagranicznego. Kolejne instrumenty:
Różne formy barier poza taryfowych są to regulacje lub praktyki administracyjne utrudniające dostęp zagranicznych towarów do rynku wewnętrznego, ich szeroki wachlarz obejmuje m.in. bardzo szczegółowo określane normy techniczne lub standardy i procedury ich potwierdzenia, którym muszą sprostać zagraniczne towary. Celem stosowania barier poza taryfowych jest podwyższenie kosztów zagranicznych producentów, związanych z produkcją albo obrotem towarowym lub pośrednie przez wydłużenie czasu związanego z czynnościami administracyjnymi w obrocie handlowym.
Przepisy sanitarne
Zasady dotyczące opakowania towarów itp.
Subsydia eksportowe które służą promowaniu eksportu ich działanie polega na tym, że budżet państwa wyrównuje różnicę miedzy kosztami produkcji nieefektywnych w porównaniu z zagraniczną konkurencją producentów krajowych a ceną uzyskaną przez nich za swój towar za granicą.
Subsydia w eksporcie mają zazwyczaj za zadanie powiększenie dochodów z eksportu w walutach wymienialnych, występują również subsydia skierowane przeciwko importowi. W tym przypadku budżet państwa wyrównuje nieefektywnemu producentowi straty wynikające stad, że jego koszty produkcji są wyższe od ceny na rynku krajowym, równej cenie towaru importowanego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz