TEMAT: Informacja - czym jest? Charakterystyka gatunku. Wykorzystanie informacji przez instytucje UE.
Każdego dnia spotykamy się z ogromną dawką nowych informacji dotyczących różnych zjawisk. Mogą to być wiadomości ze świata, rodzinnego miasta, czy też z kręgu najbliższych nam osób. Zatem dzielą się one na te o mniejszym oraz większym dla nas znaczeniu, na te większej i mniejszej wagi dla świata. Jednak każda z tych informacji zmniejsza naszą niewiedzę, można powiedzieć, że z każdym dniem uczymy się czegoś nowego. Informacja więc, jest przydatnym źródłem pozyskiwania wiedzy.
Informacja zawsze odgrywała istotną rolę w życiu człowieka. Według legendy, 13 września 490 r. p.n.e., Grecki żołnierz-biegacz, przebył trasę z Maratonu do Aten, nie zatrzymując się po drodze, padł martwy, ale wypowiedział wieść o zwycięstwie nad Persami - przekazał bezcenną informację. W dzisiejszych czasach informacje są na bieżąco aktualizowane - każde badane zjawisko pozwala nam odkryć coś nowego. Z biegiem czasu duże ilości danych o świecie przyczyniły się do rozwoju i postępu technologicznego i naukowego. Rola informacji w życiu człowieka jest więc niezbędna, wręcz decydująca - im więcej umiejętności i wiedzy posiadamy, tym bardziej jesteśmy cenieni wśród społeczeństwa.
Informacja jest pojęciem abstrakcyjnym, to pewien zbiór wiadomości przekazywany przez nadawcę do odbiorcy, to wiadomość o czymś lub zakomunikowanie czegoś, które zwiększa wiedzę o rzeczywistości. Informacja zatem pełni funkcję powiadamiania. Jest ona także rodzajem dziennikarskim. Podział dziennikarstwa na rodzaje: głównie informację i publicystykę, zaproponował w latach 60. XX w. Michał Szulczewski. Informacja od publicystyki różni się tym, że informacja ukazuje pewne zjawiska, a publicystyka łączy je i interpretuje. Można zatem powiedzieć, że informacja zapoznaje nas ze zjawiskiem, zaś publicystyka pobudza nas do odczuwania tego zjawiska i do rozmyśleń nad tym zjawiskiem. Publicystyka reaguje na informacje.
Istnieją pewne cechy, które sprzyjają informacji w przekazywaniu przez nią wiadomości i wiedzy dla odbiorcy. Zostały one sformułowane przez Michała Szulczewskiego. Aby ukazać funkcjonalność i znaczenie tych cech, poniżej ukazane są złe przykłady, zupełna odwrotność poprawnie sformułowanej informacji. Cechy to:
- zwięzłość, czyli trafność w selekcji danych, wybór najistotniejszych faktów, które najlepiej i najkrócej przekażą informację, bez zbędnych dopowiedzeń i mało ważnych szczegółów;
Przykład informacji niepoprawnej: „ 3 października 2012 roku, o godzinie 23:21 przy ul. Marszałkowskiej 15, w łóżku pod białą pierzyną, znany polski biznesman zmarł na zawał serca, nie pozostawiając po sobie testamentu. Zrozpaczona rodzina wylewa rzewne łzy zużywając tysiące chusteczek.”
(…)
…. Co ciekawe, oferowana jest także bezpośrednia pomoc - jeśli nie możemy znaleźć odpowiedzi na stronie, możemy wysłać swoje pytanie dzięki systemowi SOLVIT do niezależnego eksperta prawnego zespołu działającego na podstawie umowy zawartej z Komisją Europejską. Zapewnia nam to szybką i indywidualną poradę.
Wchodząc na stronę Komisji Europejskiej, znaleźć można także ciekawe informacje dotyczące Europejskiego Funduszu Społecznego. Dotyczy on przede wszystkim osób po studiach, szukających zatrudnienia, bezrobotnych. Najlepiej ukaże to poniższy filmik: http://www.youtube.com/watch?v=ky8EAGpLPys Unia Europejska informuje zatem o swojej działalności na bieżąco, a każdy zainteresowany w dowolnej chwili może skorzystać z tych wiadomości. Informacja odgrywa istotną rolę w życiu człowieka. Bez niej nie mielibyśmy…
… z dystansem. Nie zawsze są one do końca zgodne z rzeczywistością.
BIBLIOGRAFIA:
Bauer Z. i Chudziński E. (red.), Dziennikarstwo i świat mediów, Kraków 2004.
K. Wolny-Zmorzyński, A. Kaliszewski, W. Furman (red.), Gatunki dziennikarskie: teoria, praktyka, język, Warszawa 2006.
www.sv-inf.narod.ru
http://sjp.pwn.pl/szukaj/informacja;
Informacja, [w:] Encyklopedia Gazety Wyborczej, wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN…
…, docent na Islamskim Uniwersytecie Azad w Teheranie. Podobne brzmienie nazwisk obu kobiet, podobieństwo fizyczne, ale także błąd dziennikarzy doprowadziły do fatalnej pomyłki, która zmusił kobietę do zmiany życia. Neda Soltani najpierw zdziwiła się wielkim zainteresowaniem swoim profilem na portalu społecznościowym Facebook. Gdy zorientowała się, że doszło do nieporozumienia, napisała e-mail…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)