Przyszłość prasy drukowanej to temat niniejszego referatu. Był on przygotowany na przedmiot dziennikarstwo prasowe, który prowadził dr Jan Kreft. Referat składa się z 7 stron i jest zapisany w formacie docx. W referacie tym pojawiają się znastępujące zagadnienia: zagrożenie ze strony Internetu, prasa drukowana a wydania internetowe, konwergencja mediów, newslettery, personalizacja internetowej gazety, francuski Les Echos, francuski Le Monde, The New York Times, The Washington Post, serwisy RSS, niemiecka gazeta Niiu, blogi.
Przyszłość mediów.Co się stanie z prasą drukowaną?
Od wielu lat jesteśmy informowani o kolejnych datach, kiedy to miałby nastąpić koniec świata. Każdy kolejny termin ma być tym definitywnym i nieuniknionym końcem ludzkości. Eksperci prześcigają się w teoriach jak owa zagłada miałaby wyglądać i czy jednak da się przez nią obronić. Żadne z tych przypuszczeń nie zbliżyły się nawet do prawdy i ludzkość na Ziemi ma się całkiem dobrze. Podobne rozważania dotyczą prasy, a dokładniej prasy drukowanej. Wraz z rozwojem mediów elektronicznych, a zwłaszcza Internetu, zaczęto wieszczyć śmierć tradycyjnych gazet. Niektórzy medioznawczy, czy też wydawcy lub właściciele wielkich koncernów medialnych doszli bowiem do wniosku, że czytelnik nie będzie chciał chodzić już do kiosku, by kupić gazetę, gdzie przeczyta informacje głównie z dnia poprzedniego jeśli jako alternatywę da się mu elektroniczny i aktualizowany niemalże co do minuty serwis informacyjny. Rupert Murdoch, szef koncernu medialnego News Corp., do którego należy m.in. amerykańska telewizja FOX, brytyjska Sky oraz tytuły prasowe takie jak „The Wall Street Journal”, „New York Post”, „The Sun”, „The Times of London” i „The Australian”, uważa, że w ciągu najbliższych 2-3 lat elektroniczne wydania gazet można będzie czytać na mobilnych elektronicznych panelach. Dzięki temu mielibyśmy mieć dostęp do cały czas aktualizowanej wersji gazety. Murdoch twierdzi, że już za 10-15 lat odbiorcy całkowicie przestawią się na takie rozwiązanie, a papierowe wydania gazet znikną z rynku.
Można formułować różne proroctwa na temat losów tradycyjnej prasy drukowanej i wyznaczać daty jej całkowitego zaniku, ale z pewnością determinujący będzie tu czynnik ekonomiczny. Prasa bowiem przestanie się ukazywać w obecnej, drukowanej formie, kiedy przestanie to być opłacalne z punktu widzenia właścicieli dzienników i czasopism. Jeśli wielkie podmioty rynku prasy, bo to do nich należą firmy wydawnicze, dojdą do wniosku, że tradycyjne wydawanie prasy straciło sens i nie przynosi wymiernych korzyści ekonomicznych, mogą wycofać swoje tytuły.
W przypadku dzienników można mówić o zagrożeniach w ujęciu globalnym, zwłaszcza wobec rozwoju Internetu, a więc nowego medium o charakterze właśnie globalnym. „Internet stanowi zagrożenie dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, może ograniczyć, i w wielu przypadkach ogranicza, przychody gazet z reklamy klasyfikowanej, ponieważ oferuje znacznie tańszą możliwość zamieszczania anonsów. Po drugie, stanowi silną konkurencję w rywalizacji o czas i uwagę odbiorców, zapewniając jednocześnie pluralizm, często trudny do osiągnięcia przez pojedynczą gazetę. Wraz z rozwojem przenośnych urządzeń i bezprzewodowych systemów dostępu do sieci będzie się dokonywała dalsza erozja czytelnictwa gazet w postaci drukowanej.”
(…)
…, że nie musi się on martwić o dostępność danego tytułu, marnować czasu na udanie się do kiosku lub salonu prasowego w celu nabycia gazety. W przypadku prenumeraty, czytelnik nie musi się martwić opóźnieniami w dostawie czy też zniszczonymi egzemplarzami. Internet daje też czytelnikowi swego rodzaju ergonomię jeśli chodzi o archiwizację artykułów.
Internet daje możliwość natychmiastowego informowania o ważnych wydarzeniach…
… nowy etap rozwoju strony. Gruntownie przekształcono jej ergonomię i sposób nawigacji, znacznie wzbogacono treść. W 2007 roku został uruchomiony serwis les Echos-Comfi pozwalający spółkom notowanym na giełdzie rozpowszechniać swoje informacje finansowe na całą Unię Europejską. Obecnie serwis www.lesechos.fr stanowi główny organ prasowy kadr kierowniczych firm i przedsiębiorstw. „Les Echos…
… z www.nytimes.com umożliwiają ponadto przechodzenie do innych artykułów związanych z danym tematem, osobą czy instytucją za pomocą hiperłączy. Oba dzienniki posiadają w ofercie swoich serwisów internetowych także płatne archiwa tekstów. Witryny internetowe wielu dzienników oferują, poza dostępem do artykułów ukazujących się w tradycyjnych wydaniach oraz serwisów ogólnoinformacyjnych, wiele dodatkowych serwisów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)