Inflacja, pieniądz, deficyt budżetowy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inflacja, pieniądz, deficyt budżetowy - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Inflacja, pieniądz i deficyt budżetowy Jeśli założymy, że wielki deficyt budżetowy prowadzi do inflacji, bo zmusza państwo do drukowania pieniędzy, to walka inflacją wymaga restrykcyjnej polityki fiskalnej.
Rząd M. Thatcher - 1980 r - średniookresowa strategia finansowa (Medium-Term Financial Strategy - MTFS) Zakłada ona, że szybki wzrost ilości pieniądza powoduje inflację i że duży deficyt prowadzi do wzrostu ilości pieniądza. Nie istnieje jednak oczywisty związek pomiędzy wielkością deficytu budżetowego a inflacją. Deficyt a wzrost ilości pieniądza Deficyt budżetu lub deficyt sektora publicznego może być finansowany przez pieniądze pożyczone od sektora prywatnego poprzez obligacje. Państwo może także dodrukować pieniądze i przeznaczać je bezpośrednio na wydatki. Związek pomiędzy ilością pieniądza a potrzebami pożyczkowymi sektora publicznego (PPSP) jest słabo widoczny w krótkim okresie czasu, w długim staje się wyraźny. Wtedy zadłużenie wynikające z konieczności obsługi oprocentowania długu publicznego rosną. Rząd musi zmienić politykę fiskalną lub zacząć drukować pieniądze. Wzrost wielkości pieniądza a inflacja w Wilkiej Brytanii
Z analizy danych wynika, że nie istnieje ścisły związek między miarą nominalnej podaży pieniądza (M0) a inflacją. Zmiany stóp procentowych i dochodu realnego prowadzą do zmian realnego popytu na pieniądz, które powodują zniekształcenie prostej zależności.
zmiany nominalnej ilości pieniądza nie powodują natychmiastowej zmiany cen - proces jest powolny.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz