Inflacja- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 350
Wyświetleń: 1883
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inflacja- opracowanie - strona 1 Inflacja- opracowanie - strona 2 Inflacja- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

W ostatnich latach inflacja stała się chyba najczęściej używanym terminem zarówno w środkach masowego przekazu, jak też w fachowej literaturze poświęconej problemom ekonomicznym.. Wiąże się to z ogromnym zainteresowaniem społeczeństw i rządów problematyką wzrostu cen.. W przeszłości zjawisko masowego wzrostu cen obserwowano zwykle w okresach wojny lub innych wydarzeń o wyjątkowym znaczeniu (np.kataklizmy).
Zjawisko inflacji występuje w sytuacji, w której ilość pieniędzy w obiegu rośnie szybciej niż wartość towarów i usług oferowanych do sprzedaży. Taki stan rzeczy prowadzi w konsekwencji do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza w tym samym tempie.
Z powodu występowania inflacji zanika wartość realna dochodów i wszystkiego, co posiadamy. Zjawisko to powoduje wzrost wartości nominalnej wypracowanych dochodów, jednak w rzeczywistości zmniejsza ich wartość realną, powodując spadek ich siły nabywczej. Należy przy tym zaznaczyć, że nie każdy wzrost cen można uważać za inflację. Ceny jednych dóbr na rynku mogą drożeć, innych zaś równocześnie maleć, również tempo zmian tych cen może być różne i nie należy automatycznie kojarzyć tej sytuacji ze zjawiskiem inflacji. Ruchy cenowe mogą w tej sytuacji zmienić jedynie strukturę cen na rynku. Zmiana struktury cen na rynku może więc być zjawiskiem normalnym w prawidłowo funkcjonującej gospodarce rynkowej.
Zatem z inflacją mamy do czynienia w przypadku ogólnego wzrostu cen.
Miernikiem inflacji jest stopa inflacji.
Stopa inflacji jest procentową zmianą poziomu cen, liczoną według wzoru:
Poziom cen w roku bieżącym - Poziom cen w roku poprzednim
Stopa inflacji = ------------------------------------------------------------------------------------ x 100
Poziom cen w roku poprzednim
Poziom cen może również maleć. Mamy wówczas do czynienia z sytuacją odwrotną do inflacji, a określamy ją mianem deflacji.
DEFLACJA - jest to utrzymujący się spadek poziomu cen. Deflacja występuje najczęściej w okresach pogarszania się koniunktury w gospodarce i wcale nie jest zjawiskiem pożądanym.
Zarówno inflacja ze wzrostem cen, jak i deflacja z ich spadkiem, nie są zjawiskami które stanowiłyby cel gospodarki , jest nim bowiem osiągnięcie stabilności cen.
Inflację znamy z życia codziennego. Jest ona nieustannie obecna przy podejmowaniu wszelkich decyzji ekonomicznych i podejmowaniu planów na przyszłość.
II PRZYCZYNY INFLACJI.
Inflacja jest wywoływana dwoma rodzajami odmiennych zdarzeń gospodarczych. Pierwszym z nich jest niespodziewany i gwałtowny wzrost kosztów produkcyjnych, który prowadzi do ograniczenia zagregowanej podaży. Inflację taką nazywamy inflacją kosztową.


(…)

… , może się sprawdzić . Z doświadczeń poprzednich lat wynika jednak , że ruchy cen w okresie wakacyjnym są także trudno przewidywalne i mogą zdarzyć się niespodzianki . Prognozy pesymistyczne mówią , że inflacja na koniec roku może wynieść ok. 11%. Tak przewiduje między innymi szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych Jerzy Kropownicki.
26

… ekonomi przywiązuje dużą wagę do regulacji dopływu pieniądza do obiegu przez bank centralny za pośrednictwem zmiany stopy rezerw obowiązkowych, która wpływa na możliwość kreacji pieniądza przez banki komercyjne, oraz stopy dyskontowej od kredytu refinansowego, która wywiera wpływ na wysokość stopy oprocentowania depozytów i kredytów. Za pośrednictwem zmian stopy procentowej bank centralny wpływać…
… że z czasem odrobimy dystans dzielący nas z przodującymi gospodarczo krajami świata.
sowe potrzebne do odbudowania zniszczonej gospodarki. Pierwszym zabiegiem antyinflacyjnym była wymiana pieniędzy , na nowe emitowane przez NBP, z tym , że wymianę ograniczono do 500 zł starych - emitowanych przez Bank Emisyjny w Polsce lub 200 marek niemieckich . W ten sposób zmniejszono podaż pieniędzy przez pozbawienie podmioty…
… RODZAJE INFLACJI
Inflacja może posiadać różne źródła powstawania, które leżą w tzw. popytowej stronie rynku, w sferze produkcji i w sposobie w jakim są zorganizowane współczesne społeczeństwa. Z tego powodu wyróżniły się trzy główne teorie inflacji.
1.Teoria monetarystyczna.
Teoria ta została stworzona przez wybitnego amerykańskiego ekonomistę Miltona Friedmana, laureata Nagrody Nobla w 1976r. W myśl…
… również podzielić ze względu na tempo jej wzrostu, i tak wyróżniamy:
inflację pełzającą (stopa inflacji wynosi od 2-5% w skali roku)
inflację dwucyfrową (stopa inflacji wynosi powyżej 10% w skali roku)
inflację galopującą (stopa inflacji wynosi powyżej 50% w skali roku)
hiperinflację (stopa inflacji wynosi od kilkuset do kilku tysięcy % w roku)
Ze względu na zewnętrzne przejawy dzielimy inflację na:
1.otwartą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz