Industrializacja, urbanizacja i globalizacja

Nasza ocena:

5
Pobrań: 406
Wyświetleń: 2555
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Industrializacja, urbanizacja i globalizacja - strona 1 Industrializacja, urbanizacja i globalizacja - strona 2 Industrializacja, urbanizacja i globalizacja - strona 3

Fragment notatki:

Siwek. Notatka składa się z 3 stron.
1. Zmiana, postęp, rozwój i regres społeczny - określenia.
Zmiana - proces strukturalnych przekształceń systemu społecznego, różnica pomiędzy stanem systemu społecznego (np. jego struktury, społecznej, demograficznej, gospodarczej, politycznej) w jednym momencie czasu i stanem tego systemu w innym momencie czasu. Żeby mówić o zmianie musimy mieć dwa momenty czasowe.
Zmiany endogenne-wynikające z wewnętrznych czynników tkwiących w danym społeczeństwie.
Zmiany egzogenne- czyli zewnętrzne. Najczęściej przyczyną takich zmian jest dyfuzja kulturowa. Jest to zjawisko przenikania cech kulturowych jednego społeczeństwa do drugiego w wyniku styczności i kontaktu kulturowego. Przyczyną takich zmian są migracje, podróże i działania handlowe.
Proces społeczny - ciąg następujących po sobie przyczynowo uwarunkowanych zmian systemu. Poszczególne zmiany są traktowane jako etapy procesu. Procesy te mogą mieć charakter makrospołeczny (globalizacja, urbanizacja, demokratyzacja, industrializacja, czy sekularyzacja-odejście ludzi od religii) i mikrospołeczny (tworzenie się rodzin, obniżanie się dzietności)
Rozwój to proces charakteryzujący się 3 cechami:
-jest kierunkowy tzn. żaden z etapów nie powtarza się w innym stanie.
-każdy kolejny stan systemu przedstawia wyższy poziom wybranej zmiennej (np.jakość życia, liczba populacji, stan cywilizacji, postęp technologiczny, ilość mieszkań na głowę)
-rozwój stymulują wewnętrzne skłonności systemu (np. poziom edukacji, rozwój społeczeństwa obywatelskiego)
Postęp - idea postępu odnosi się do doskonalenia się systemu społecznego ze względu na przyjęte kryteria. Kryterium postępu może być rozwój nauki, rozwój technologii, postęp w dziedzinie sprawiedliwości, wolności. Pojęcie to ma wymiar oceniający, odnosi się do wartości. Postep może być problematyczny bo miary i wyznaczniki postępu powodują odmienną interpretacje tzn. cos co dla innych jest postępem dla drugich może okazać się regresem czyli uwstecznianiem.
Regres społeczny - mamy z nim do czynienia gdy całościowym zmianom systemu społecznego przypisywane są negatywne oceny. Regres następuje w sytuacji gdy pewne elementy danego systemu cofają się (degenerują). W dalszej perspektywie może okazać się postępem (np. zmniejszanie się stosowania nawozów sztucznych na ha z powodów ekonomicznych, kryzys paliwowy na świecie)
2. Określenie i zmiany, jakie niesie proces industrializacji/
Industrializacja - uprzemysłowienie.
Zmiany jakie niesie są trojakie:
-zmiany ekonomiczne - kształtowanie się rynku i gospodarki rynkowej, gospodarki towarowo - pieniężnej. Producent wytwarza dobra dla masowego odbiorcy i sprzedaje te towary po cenach zależnych od popytu i podaży. Wcześniej wytwarzanie, wydobywanie i przetwarzanie surowców nakierowane było na indywidualnego odbiorcę po ustalonych cenach.

(…)

… ludności danego obszaru (miasta i wsie), utrzymującej się ze źródeł pozarolniczych. Polska jest najsłabiej zurbanizowanym krajem w Europie 22% utrzymuje się z rolnictwa.
Urbanizacja przestrzenna - procentowy udział obszaru miast w ogólnym obszarze danego regionu, czy kraju. Wywołują ją dwa procesy:
-inkorporacja czyli włączanie do miast okolicznych wsi
-kreowanie, czyli tworzenie nowych miast, nadawanie…
… się "jednego świata", światowego społeczeństwa; zanikanie kategorii państwa narodowego; kurczenie się przestrzeni społecznej i wzrost tempa interakcji poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych oraz wzrost znaczenia organizacji ponad- i międzynarodowych, w szczególności ponadnarodowych korporacji.
Cechy:
1) Rozwój technologiczny powodujący oplatanie całego świata siecią połączeń komunikacyjnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz