Indukcja elektromagnetyczna-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Indukcja elektromagnetyczna.
a) Definicja strumienia indukcji pola magnetycznego:
gdzie kąt alfa, to kąt między B i S.
Jest to strumień przepływający przez powierzchnię S jest zdefiniowany jako iloczyn skalarny wektora indukcji magnetycznejwektora powierzchni S.
b) Prawo Gaussa dla pola magnetycznego:
Zgodnie z prawem Gaussa najprostszą strukturą magnetyczną jest dipol magnetyczny, nie istnieją zaś monopole magnetyczne. Zgodnie z tym prawem wypadkowy strumień magnetyczny φB przez dowolną zamkniętą powierzchnię jest równy zeru:
c) Zjawisko indukcji elektromagnetycznej i prawa nim rządzące:
Prawo Faradaya:
W zamkniętym obwodzie znajdującym się w zmiennym polu magnetycznym pojawia się siła elektromotoryczna indukcji równa szybkości zmian strumienia indukcji pola magnetycznego.
Reguła przekory Lenza:
Prąd indukowany płynie w takim kierunku, że pole magnetyczne wytworzone przez ten prąd przeciwdziała zmianie strumienia pola magnetycznego, który ten prąd produkuje
dipolowy moment magnetyczny zorientowany na przeciwdziałanie ruchowi magnesu
Przykład - ramka wyciągana jest ze stałą prędkością z obszaru pola magnetycznego:
Podczas ruchu ramki indukuje się w niej prąd o natężeniu I, płynący w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Na odcinki ramki znajdujące się w polu magnetycznym działają siły F1, F2 i F3.
d) Wyjaśnić w jakich warunkach powstają prądy wirowe i jaka jest tego przyczyna:
Prądy wirowe indukują się w przewodzącej (np. litowej) płycie, gdy usuwa się ją z pola magnetycznego (tak jak na schemacie z poprzedniego punktu dla ramki). Dzieje się tak, ponieważ elektrony przewodnictwa w płycie, które tworzą w niej prąd indukowany nie muszą się poruszać wzdłuż jednego toru (tak jak w ramce). Elektrony krążą za to w płycie tak jakby wpadły w wir wodny.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz