II Rzeczpospolita - Organizacja wymiaru sprawiedliwości

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
II Rzeczpospolita - Organizacja wymiaru sprawiedliwości - strona 1 II Rzeczpospolita - Organizacja wymiaru sprawiedliwości - strona 2

Fragment notatki:

Organizacja wymiau sprawiedliwości Struktura organów wymiaru sprawiedliwości Najważniejszą pozycje odgrywają tu sądy, ich pozycje określa konstytucja. Konstytucja marcowa uznawała sady jako organy niezawisłe a kwietniowa za uzależnione od prezydenta i eliminowała udział społeczeństwa. Sądy w II RP dzieliły się na powszechne i szczególne. Funkcje pomocnicze do wymiaru sprawiedliwości wypełniała: prokuratura, Prokuratura Generalna, notariat i adwokatura.
Zasady przewodnie sądownictwa Zasada niezawisłości sędziów - sformułowana przez konstytucje marcową; jej gwarancją było nieusuwalność sędziów(ograniczony możliwościami w zmianie w strukturze sądownictwa), immunitet sędziowski. Zasada nominacji sędziów - (odstępstwo sędziowie pokoju), mianowanie należało do prezydenta, grodzcy przez minister sprawiedliwości. Kandydaci musieli spełniać określone warunki(studia, aplikacja sędziowska, egzamin sędziowski, bezpartyjni) Zasada wyłącznej kompetencji sądów w sprawach wymiaru sprawiedliwości - od 1926 zaczęto wprowadzać wyjątki Zasada udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości - konstytucja marcowa przewidywała wybór sędziów pokoju oraz udział obywateli w sądach przysięgłych, handlowych i pracy Zasada wyłączenia z kompetencji sądów uprawnienia do badania legalności ustaw Zasada hierarchiczno instancyjnej budowy sadownictwa - polegała na podziale sądownictwa na określone stopnie, między którymi występowało hierarchiczne uporządkowanie. Sądy, które rozpatrywały sprawę merytorycznie były sądami I instancji, reszta sprawdzała merytoryczność wyroku w poprzedniej instancji.
Sądy powszechne Sądy grodzkie - orzekały jako I instancja w drobnych sprawach cywilnych i karnych i udzielały pomocy innym sądom.(1 sędzia) Sądy okręgowe - orzekały w I instancji w ważnych sprawach cywilnych i karnych oraz rozpatrywały odwołania od sadów grodzkich(3 lub 1 osobowe), dzieliły się na wydziały. Sądy przysięgłych - zbrodnie zagrożone ciężkimi karami, i polityczne, nigdy nie byłuy powszechne w b. pruskim tylko do 1919, ostatecznie zniesione w 1938 Sądy apelacyjne - rozpatrywały jako II instancja apelacyjna od okręgowych jako I instancja w sprawach szczególnych przekazanych im przez ustawy(3 wyjątkowo 1 sędzia). Sąd najwyższy - najwyższa instancja dla sądów powszechnych. Rozstrzygał odwołania kasacje, oraz orzekał w sprawach przekazanych mu przez ustawy. Dzielił się na izby cywilna i karną a pok koniec okresu międzywojennego także dla spraw adwokatury(3,5 lub 7 sędziów, w składzie całej izby lub na zgromadzeniu ogólnym).
Sądy szczególne Sądy wojskowe - orzekały na podstawie kodeksu karnego wojskowego

(…)

… była odzwierciedleniem struktury sądownictwa z wyjątkiem sądów grodzkich gdzie prokuratura nie istniała.
Prokuratoria Generalna
Jej organizację i działalność regulował dekret z 1919, ustawa 19191 i rozporządzenie prezydenta 1924. Utworzona została do obsługi prawnej skarbu państwa, udzielała tez opinii prawnych organom państwowym. Adwokatura i notariat
Jednolite przepisy dotyczące Adwokatury zostały wydane w 1932i…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz