Hormony sterydowe i białkowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 3717
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hormony sterydowe i białkowe - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Hormony sterydowe i białkowe
Hormony sterydowe- grupa hormonów o zblizonej budowie, opartej na pierscieniu weglowodorowym cholesterolu o róznorodnych funkcjach biologicznych. Hormony sterydowe sa małoczasteczkowymi hormonami, które bez trudu przenikaja przez błone komórkowa i dla których receptory znajduja sie w jadrze komórek, na które oddziałuja.
Do hormonów sterydowych zalicza sie takze witamine D, która jako jedyna sposród tego rodzaju hormonów nie jest oparta na strukturze cholesterolu.
Za synteze hormonów sterydowych w komórce odpowiada gładkie retikulum endoplazmatyczne. Istnieje kilkadziesiąt róznych hormonów sterydowych, które spełniaja najrozmaitsze funkcje regulacyjne w organizmach zwierzat i organizmie człowieka. Do najbardziej znanych naleza hormony płciowe meskie (androgeny), takie jak np. testosteron i żeńskie (estrogeny i gestageny), m.in. estradiol i progesteron. Sa one syntezowane w jadrach lub jajnikach oraz nadnerczach.
Inne znane hormony sterydowe to:
_ kortykosterydy - powstajace w korze nadnerczy, (m.in. kortyzon - który kontroluje przemiane
_ białek w cukry oraz aldosteron, który reguluje metabolizm jonów sodu i potasu
_ ekdyzon - hormon produkowany przez owady, który stymuluje ich przepoczwarzanie sie.
Hormony (poli)peptydowe tez hormonami białkowymi to grupa hormonów o zblizonej budowie peptydowej.
Istnieje kilkadziesiat róznych hormonów peptydowych, które spełniaja najrozmaitsze funkcje regulacyjne w organizmach zwierzat i w organizmie człowieka.
Do najbardziej znanych naleza hormony wytwarzane przez tylny płat przysadki mózgowej: oksytocyna (pobudzajaca skurcze macicy oraz gruczoły mleczne) i wazopresyna (regulujaca wydalanie wody przez nerki). Nastepne to: insulina
(wytwarzana przez trzustke i wpływajaca na obnizenie poziomu cukru we krwi), kortykotropina (ACTH, wytwarzana przez przedni płat przysadki mózgowej i pobudzajaca wzrost kory nadnercza i wydzielanie kortykosterydów), sekretyna (hormon tkankowy pobudzajacy trzustke do produkcji soku trawiennego wytwarzana w przewodzie pokarmowym), angiotensyna (hormon tkankowy regulujacy cisnienie krwi i skurcze miesni gładkich).
Inne znane hormony peptydowe to: glutation i hormony tropowe przysadki mózgowej.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz