To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawą były roczniki (X-XI w.), pierwszy oryginał dopiero w XII wieku - rocznik świętokrzyski. Cechy roczników:
chronologia
lapidarność informacji
notatki na kalendarzach lub tablicach paschalnych, z czasem pojawiają się notatki ogólniejsze;
lokalność zapisków - prowadzone przez mnicha w klasztorze zapiski są dodawane kolejno - ciągłość zapisywania rozciągnięta na wiele lat.
Opisy żywota św. Wojciecha - Jana Kanapariusza, Św. Bruna z Kwerfurtu i Pasja z Tegernese
Thietmar z Merseburga (975-1018) - opis zjezdu gnieźnieńskiego z „drugiej strony”.
Gall Anonim:
Cronice et gesta ducum sive principum Polonorum Dzieło dyktowane - coś zaskakującego zwłaszcza patrząc na długość dzieła. Epizodyczność rozdziałów o charakterze chronologicznym przemawia za uznaniem tego jako Kroniki. Podkreślenie starożytnej wolności Polski. Opis zjazdu gnieźnieńskiego. [Czym się różni historia i gesta? Dosłownie tłum. historia i dzieje. Gesta odnoszą się do dziania się aktywnego - czegoś co ma aktywny czynnik np. dzieje apostolskie.]
Mistrz Wincenty, zwany Kadłubkiem (1150-1223) - pierwszy wybrany biskup przez kapitułę, a nie wyznaczony; Cronica Polonorum: druga kronika w dziejach polskiej historiografii, mniej fantazyjna w odniesieniu do faktów, mnóstwo odniesień do starożytności/antycznej historii, tekst bardziej literacki (dużo mitów, legend, podań) Historiografia XIII-XIV w.
Partykularyzacja (charakter dzielnicowy):
Małopolskie - kronika franciszkanina Dzierzwy XIII/XIV
Wielkopolskie - Wielka Kronika (kolekcja z k. XIV w.)
Śląskie - Kronika Polsko-Śląska (skrót Wincentego Kadłubka, prawdopodobnie cysterska)
Brak historiografii uniwersalnej, dziejopisarstwa miejskiego, rycerskiego, dzieł historycznych w języku narodowym.
XIII-XIV w. rozwój hagiografii: Wincenty z Kielczy, żywoty Jadwigi żony Henryka Brodatego, Anny żony Henryka Probusa, św. Jacka.
Bracia Dobrzyńscy - zakon rycerski utworzony w Polsce (lata 1200), gł. Miejsce Dobrzyn.
Bracia Miechowscy - zakon tzw. Bożogrobców, skasowani w większości krajów w XIV w, w Polsce przetrwał aż do XIX; europejskie centrum zakonu znajdowało się w Miechowie. Acta sanctorum - belgijscy zakonnicy podjęli się wyzwania wydawania dzieła informującego tylko o sprawdzonych treściach dot. świętych.
Marcin z Opawy, Marcin Polak (Martinus Oppaviensis, Martinus Polonus, Martin von Troppau) - herbu Boduła (1215/1220 - 1279 r.), dominikanin, kapelan papieski i penitencjariusz, arcybiskup gnieźnieński (nominat) w 1278 r. Na polecenie jednego z papieży napisał kronikę, który stała się niesłychanie popularna - na cześć jego pracy nazywano kroniki „Marcinowymi”; w samej Wlk. Brytanii zachowało się 20 egz. jego kroniki.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)