prehistoria - okres w dziejach ludzkości, dla którego nie występują na danym terenie źródłą pisane. Opiera się na źródłach archeologicznych (kopanych).
periodyzacja -epoka kamienia- od pojawienia się pierwszych używanych przez człowieka narzędzi kamiennych do zdobycia umiejętności obróbki metalu. (paleolit, mezolit, neolit)
-epoka brązu- najpierw na Kaukazie
-epoka żelaza- żelazo stało się głównym surowcem w wytwarzaniu narzędzi
rewolucja neolityczna- pojawienie się rolnictwa i osiadłego trybu życia.
kultura archeologiczna-zespół znalezisk materialnych występujących na zwartym obszarze
kultura oryniacka- (we Francji) 20tys. pne; pierwsza kultura homo sapiens sapiens; kultura narzędzi odłupkowych wenus paleolityczna-posążki kobiet, podkreślenie cech płciowych kobiety, prsonifikacja płodności, niewiedza o ojcostwie (przykłady: wenus z dolnych westonic i wenus z willendorfu)
Mezopotamia
pismo klinowe (uproszczenie symboli) - powstało ok. 3500 pne na bliskom wschodzie, stworzone przez Sumerów, przetrwało ok. 5 ty. lat; w końcowej fazie ok. 600 znaków sylabicznych
kultura Uruk - okres dziejów starożytnej Mezopotamii obejmujący większą część IV tysiąclecia p.n.e. cechy charakterystyczne: -rozwój techniki i urbanizacji południowej Mezopotamii;
-wynalazek radła, które zastąpiło motykę;
-szybkoobrotowe koło garncarskie;
-zastosowanie koła do transportu w konstrukcji pierwszych wozów czterokołowych;
-rozpoczęcie wytopu miedzi
-pismo;
-ceramika.
Ziggurat - charakterystyczna dla architektury sakralnej Mezopotamii wieża świątynna o zmniejszających się schodkowo kolejnych tarasach.
ziggurat w Ur-wybudowany około 2100 p.n.e. przez Ur-Nammu i Szulgiego ziggurat w mieście Ur; Miał budowę schodkowaną trójstopniowo, zwężającą się ku górze. Była to wieża sakralna poświęcona bogu księżyca Nannie.
stela sępów- pomnik z wapienia o wysokości ok. 1,8 m; ok. 2450 pne, znaleziony w Girsu; do naszych czasów przetrwał we fragmentach. Stela z dwustronnym przedstawieniem figuralnym i opisem zwycięstwa Eanatuma, władcy sumeryjskiego miasta-państwa Lagasz, nad sąsiednim miastem-państwem Umma. Znajduje się obecnie w zbiorach Luwru.
stela Naramsina-kamienna płyta upamiętniająca zwycięstwo akadyjskiego króla Naram-Sina (ok. 2254-2218 p.n.e.) nad górskim ludem Lulubejów. Zabytek ten odnaleziony został w Suzie przez archeologów francuskich pod koniec XIX wieku. Obecnie przechowywany jest w zbiorach Luwru hammurabi-szósty, najsłynniejszy król z I dynastii z Babilonu, syn i następca Sin-muballita, twórca potęgi państwa starobabilońskiego, autor Kodeksu Praw.
(…)
…-szósty, najsłynniejszy król z I dynastii z Babilonu, syn i następca Sin-muballita, twórca potęgi państwa starobabilońskiego, autor Kodeksu Praw.
kodeks hammurabiego-Został zredagowany i spisany w XVIII w. p.n.e. za panowania króla Hammurabiego; wykuty był na steli Hammurabiego, która przechowywana jest w Louwrze
lamassu-posąg wyobrażający skrzydlatego byka o ludzkiej, brodatej twarzy, czyli tzw. istotę…
… piramid. Obok piramidy Chefrena postawiono monumentalny pomnik Sfinksa.
- Cheopsa-wzniesiona ok. 2560 r. p.n.e. prawdopodobnie wg projektu Hemona, będąca częścią nekropolii memfickiej, według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa,Największa z piramid, piramida Cheopsa, uznana została przez starożytnych Greków…
…, długą szyją i z przysługującym faraonom nakryciem głowy, stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Obecnie rząd Egiptu ponawia próby odzyskania skradzionego dzieła.
Kreta:
kultura minojska (kreteńska)- edna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego; pałac w Knossos- zalicza się do największych zabytków kultury minojskiej; związany z mitem o Minotaurze, pochodzący z okresu 2000-1570 p.n.e. Pałac pozbawiony jest fortyfikacji, dysk z Fajstos- znaleziony w ruinach pałacu z czasów kultury minojskiej w Fajstos, datowany na okres między 1650 a 1600 rokiem p.n.e., gliniany dysk o średnicy około 16 cm i grubości około 1,2 cm. Dysk pokryty jest ciągiem napisów w postaci ideogramów spiralnie odchodzących ze środka ku obrzeżu dysku. Symbole te przypominają pismo…
… były wzorami geometrycznymi;
Grecja klasyczna
porządek dorycki- Charakteryzuje się on ciężkimi proporcjami, surowością i monumentalizmem. Walory artystyczne ustępowały w nim miejsca funkcjonalizmowi. joński- lekkość, smukłe proporcje, bogate zdobienia; woluta;
koryncki- smuklejsze proporcje i bardziej ozdobna głowica niż w porządku jońskim; głowica - najbardziej charakterystyczny element wyróżniający styl…
… uważana jest za pierwszy pomnik historyczny w Atenach. Stanowiła symbol wolności ludu ateńskiego.
Partenon- jest jednym z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Uważa się, że budowla powstała wg planów Iktinosa i Kallikratesa, zaś przy wykonywaniu elementów rzeźbiarskich pracować miał sam Fidiasz. Nazwa Partenon nawiązuje do Ateny Partenos (Ateny Dziewicy), której świątynia była poświęcona…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)