Historia sztuki (od prehistorii do starożytnej Grecji)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2030
Wyświetleń: 4823
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia sztuki (od prehistorii do starożytnej Grecji) - strona 1 Historia sztuki (od prehistorii do starożytnej Grecji) - strona 2 Historia sztuki (od prehistorii do starożytnej Grecji) - strona 3

Fragment notatki:

prehistoria - okres w dziejach ludzkości, dla którego nie występują na danym terenie źródłą pisane. Opiera się na źródłach archeologicznych (kopanych).
periodyzacja -epoka kamienia- od pojawienia się pierwszych używanych przez człowieka narzędzi kamiennych do zdobycia umiejętności obróbki metalu. (paleolit, mezolit, neolit)
-epoka brązu- najpierw na Kaukazie
-epoka żelaza- żelazo stało się głównym surowcem w wytwarzaniu narzędzi
rewolucja neolityczna- pojawienie się rolnictwa i osiadłego trybu życia.
kultura archeologiczna-zespół znalezisk materialnych występujących na zwartym obszarze
kultura oryniacka- (we Francji) 20tys. pne; pierwsza kultura homo sapiens sapiens; kultura narzędzi odłupkowych wenus paleolityczna-posążki kobiet, podkreślenie cech płciowych kobiety, prsonifikacja płodności, niewiedza o ojcostwie (przykłady: wenus z dolnych westonic i wenus z willendorfu)
Mezopotamia
pismo klinowe (uproszczenie symboli) - powstało ok. 3500 pne na bliskom wschodzie, stworzone przez Sumerów, przetrwało ok. 5 ty. lat; w końcowej fazie ok. 600 znaków sylabicznych
kultura Uruk - okres dziejów starożytnej Mezopotamii obejmujący większą część IV tysiąclecia p.n.e. cechy charakterystyczne: -rozwój techniki i urbanizacji południowej Mezopotamii;
-wynalazek radła, które zastąpiło motykę;
-szybkoobrotowe koło garncarskie;
-zastosowanie koła do transportu w konstrukcji pierwszych wozów czterokołowych;
-rozpoczęcie wytopu miedzi
-pismo;
-ceramika.
Ziggurat - charakterystyczna dla architektury sakralnej Mezopotamii wieża świątynna o zmniejszających się schodkowo kolejnych tarasach.
ziggurat w Ur-wybudowany około 2100 p.n.e. przez Ur-Nammu i Szulgiego ziggurat w mieście Ur; Miał budowę schodkowaną trójstopniowo, zwężającą się ku górze. Była to wieża sakralna poświęcona bogu księżyca Nannie.
stela sępów- pomnik z wapienia o wysokości ok. 1,8 m; ok. 2450 pne, znaleziony w Girsu; do naszych czasów przetrwał we fragmentach. Stela z dwustronnym przedstawieniem figuralnym i opisem zwycięstwa Eanatuma, władcy sumeryjskiego miasta-państwa Lagasz, nad sąsiednim miastem-państwem Umma. Znajduje się obecnie w zbiorach Luwru.
stela Naramsina-kamienna płyta upamiętniająca zwycięstwo akadyjskiego króla Naram-Sina (ok. 2254-2218 p.n.e.) nad górskim ludem Lulubejów. Zabytek ten odnaleziony został w Suzie przez archeologów francuskich pod koniec XIX wieku. Obecnie przechowywany jest w zbiorach Luwru hammurabi-szósty, najsłynniejszy król z I dynastii z Babilonu, syn i następca Sin-muballita, twórca potęgi państwa starobabilońskiego, autor Kodeksu Praw.


(…)

…-szósty, najsłynniejszy król z I dynastii z Babilonu, syn i następca Sin-muballita, twórca potęgi państwa starobabilońskiego, autor Kodeksu Praw.
kodeks hammurabiego-Został zredagowany i spisany w XVIII w. p.n.e. za panowania króla Hammurabiego; wykuty był na steli Hammurabiego, która przechowywana jest w Louwrze
lamassu-posąg wyobrażający skrzydlatego byka o ludzkiej, brodatej twarzy, czyli tzw. istotę…
… piramid. Obok piramidy Chefrena postawiono monumentalny pomnik Sfinksa.
- Cheopsa-wzniesiona ok. 2560 r. p.n.e. prawdopodobnie wg projektu Hemona, będąca częścią nekropolii memfickiej, według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa,Największa z piramid, piramida Cheopsa, uznana została przez starożytnych Greków…
…, długą szyją i z przysługującym faraonom nakryciem głowy, stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Obecnie rząd Egiptu ponawia próby odzyskania skradzionego dzieła.
Kreta:
kultura minojska (kreteńska)- edna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego; pałac w Knossos- zalicza się do największych zabytków kultury minojskiej; związany z mitem o Minotaurze, pochodzący z okresu 2000-1570 p.n.e. Pałac pozbawiony jest fortyfikacji, dysk z Fajstos- znaleziony w ruinach pałacu z czasów kultury minojskiej w Fajstos, datowany na okres między 1650 a 1600 rokiem p.n.e., gliniany dysk o średnicy około 16 cm i grubości około 1,2 cm. Dysk pokryty jest ciągiem napisów w postaci ideogramów spiralnie odchodzących ze środka ku obrzeżu dysku. Symbole te przypominają pismo…
… były wzorami geometrycznymi;
Grecja klasyczna
porządek dorycki- Charakteryzuje się on ciężkimi proporcjami, surowością i monumentalizmem. Walory artystyczne ustępowały w nim miejsca funkcjonalizmowi. joński- lekkość, smukłe proporcje, bogate zdobienia; woluta;
koryncki- smuklejsze proporcje i bardziej ozdobna głowica niż w porządku jońskim; głowica - najbardziej charakterystyczny element wyróżniający styl…
… uważana jest za pierwszy pomnik historyczny w Atenach. Stanowiła symbol wolności ludu ateńskiego.
Partenon- jest jednym z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Uważa się, że budowla powstała wg planów Iktinosa i Kallikratesa, zaś przy wykonywaniu elementów rzeźbiarskich pracować miał sam Fidiasz. Nazwa Partenon nawiązuje do Ateny Partenos (Ateny Dziewicy), której świątynia była poświęcona…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz