Grobowce-notatka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grobowce-notatka - strona 1 Grobowce-notatka - strona 2

Fragment notatki:


grobowce skalne ozdabiane licznymi malowidłami ściennymi i reliefami - powstała Dolina Królów.
Wznoszono grobowce w celu zapewnienia doczesnym szczątkom spokoju. Ich rozmiary i bogactwo wyposażenia świadczyły o pozycji materialnej zmarłych. Na początku III dynastii zaczęto budować wielkie grobowce, które stały się symbolem Egiptu, czyli piramidy.
Piramidy jednak nie stanowiły wystarczającego zabezpieczenia ciał zmarłych władców. Dlatego też rozpoczęto grzebanie faraonów w specjalnie ukrytych grobowcach w tzw. Dolinie Królów. Mimo tych zabiegów już w starożytności większość z nich została okradziona. Dlatego też odkrycie w 1922 r. grobowca Tutanchamona - jednego z mało znanych faraonów z czasów Nowego Państwa - stało się wielką sensacją. Dzięki temu znalezisku mamy pojęcie o wielkości darów grobowych, jakie składano wraz z faraonem do grobowca.
Piramidy - grobowiec osoby prywatnej albo podbudowa dla świątyni. Kształt piramidy to najczęściej ostrosłup, Piramidy w Gizie to trzy największe piramidy zbudowane w Egipcie. Wszystkie mają kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Największa z nich, Cheopsa ok. 2560 p.n.e. druga co do wielkości piramida w Gizie i grobowiec faraona Chefrena, najmniejsza spośród piramid w Gizie, będąca grobowcem władcy Mykerinosa z IV dynastii z okresu Starego Państwa.
Mastaba - rodzaj grobowca spotykanego w starożytnym Egipcie. W czasach Starego Państwa mastaba stała się grobem dostojników, władcy budowali dla siebie piramidy
BUDOWA GOBOWCA
Grobowce wznoszono z suszonej cegły. Powierzchnia grobowców zabezpieczana była cienką warstwą wapna. Ukośny kształt tych grobowców tłumaczy się naśladownictwem ścian domów budowanych z mułu. Domy te miały tendencje do osuwania się i tworzenia w ten sposób lekko skośnych powierzchni. Strona zewnętrzna grobowca dzielona była pionowymi framugami na wnęki. Układ wnęk natomiast odpowiadał rozmieszczeniu komór wewnątrz mastaby. Na ścianie fasady znajdowały się środkowe drzwi, które znajdowały się pomiędzy dwiema wieżami lub bastionami. U wejścia do grobowców ustawiane były stele. Stare państwo to kolejna epoka w dziejach starożytnego Egiptu. Rozwój sztuki nastąpił tutaj w Memfis za czasów trzeciej dynastii. Jeśli chodzi o architekturę, to do budowy używano tutaj bloków kamiennych, z kamienia wapiennego ora z granitu. W początkowym okresie monumentalna architektura naśladuje tutaj formy wypracowane przez budowle wznoszone z cegły oraz drewna. Pojawiają się tutaj także nowe rozwiązania. Możemy tutaj wymienić na przykład piramidy schodkowe, czy nowe dekoracje fryzu. Do komory grobowej prowadził długi korytarz. Komora grobowa wykonana była z bloków granitowych oraz była ozdobiona reliefami. Te fragmenty reliefów, które zachowały się do tej pory przedstawiają między innymi następujące sceny: sceny z polowań na zwierzęta pustynne oraz ptactwo, łowienie ryb, wojny oraz obrzędy kultowe.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz