Historia scjologii - notatki z wykładu 18

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia scjologii - notatki z wykładu 18 - strona 1 Historia scjologii - notatki z wykładu 18 - strona 2 Historia scjologii - notatki z wykładu 18 - strona 3

Fragment notatki:


„ L'annee sociologique” Rola tego czasopisma- bardzo doniosła. Porównywane do Instytutu badawczego. Nie było to tylko wydawnictwo, ale wręcz wokoło niego utworzyła się pewna grupa społeczna, pod przewodnictwem Durkheima, dobrze uformowanej zarówno pod względem zarówno intelektualnym i duchowym. Wiele prac pojawiło się pod wspólnym autorstwem. Nie ma jeszcze żadnej monografii szkoły durkheimowskiej, bo trudno taką stworzyć. Z tego powodu trzeba przyjąć, że członków szkoły łączyła dość daleko posunięta jednomyślność teoretyczna i metodologiczna. Dopiero po śmierci mistrza, zarysowały się pewne indywidualności jak Mauss czy Halbwachs, ale też nie była to zmiana stanowiska teoretycznego, a raczej jego uzupełnianie czy modyfikowanie. Różnice między durkheimistami dotyczyły nie tyle zapatrywań na sprawy fundamentalne, ile specjalnych zainteresowań i kompetencji z różnych dziedzin życia społecznego. Do współpracowników „L'Annee” należeli też przedstawiciele różnych dyscyplin szczegółowych , których interesowało wykorzystanie socjologii D. do rozwiązywania konkretnych problemów. Także w myśl twierdzenia D. („socjologia jest syntezą szczegółowych nauk) podziały wewnątrz szkoły to podziały według kryterium specjalizacji. Z drugiej strony jednak krytykowali oni studia szczegółowe. Tworząc po raz pierwszy wyraźnie wyodrębnione subdyscypliny socjologiczne i poświęcając im osobne działy, bronili zarazem jedności uprawianej przez siebie dyscypliny. Chodziło o zachowanie ideału socjologii jako nauki teoretycznej, wyjaśniającej funkcjonowanie społeczeństwa jako całości, przy czym w grę wchodziło też przekonanie że nie można wytłumaczyć żadnego zjawiska społecznego w izolacji od innych. Strategia „L'Annee” polegała na tworzeniu solidnej socjologii ogólnej opartej na wynikach badań szczegółowych, prowadzonych według jednolitego planu zarówno przez profesjonalnych socjologów, jak i przedstawicieli innych dyscyplin społecznych. Chodziło również o zapewnienie warunków dla kumulacji osiąganych wyników. Bardzo skrupulatnie dokonywano też przeglądu literatury światowej. Chodziło o to żeby kontrolować i oceniać cały dorobek ówczesnych nauk społecznych. Z małą dozą zrozumienia odnosili się Durkheimiści do „obcych” koncepcji teoretycznych , wykazując dość powierzchowną ich znajomość. Główni przedstawiciele szkoły to: A. Millet, M. Mauss, F. Simiand, P. Fauconnet, M. Halbwachs, R. Hertz, G. Davy, M. Granet, H. Hubert . Spośród polskich socjologów blisko związany z tym kręgiem był S. Czarnowski. „ Kontynuatorska działalność Halbwachsa” Jego praca charakteryzowała filozoficzna asceza, pomimo że był on z wykształcenia filozofem. Reprezentował tzw. „średni szczebel” durkheimowskiej teorii.

(…)

… czasem jako zalecenie odnoszące się do sposobu badania wszelkich zjawisk społecznych, czasem zaś jako dyrektywę dotyczącą sposobu selekcji badanych zjawisk.
Wydaje się, że tworząc postulat o badaniu całościowych faktów społecznych Mauss połączył w istocie wiele różnych spraw, tworząc w rezultacie utopię socjologii. Chciał znaleźć maksymalnie ogólną formułę teoretyczną, pozwalającą określić miejsce i zadania socjologii…
… dzieła D.
Chętnie wykorzystywał materiały historyczne. Nie przejawiał natomiast żywszego zainteresowania problematyką etnologiczną
Dwie najważniejsze dziedziny zainteresowań Halbwachsa to zagadnienia pamięci zbiorowej i klas społecznych . W obu nawiązywał bezpośrednio do koncepcji świadomości zbiorowej . W ujęciu pierwszego zagadnienia „pamięci zbiorowej” - przekonanie o jej całkowitej bezużyteczności dla socjologa zostało zastąpione dążeniem do jej całkowitej przebudowy w duchu socjologizmu. Jeżeli chodzi o drugie zagadnienie to w jego wykonaniu była to próba uwzględnienia realiów społ. kapitalistycznego których nie dostrzegał D.
Halbwachsowska teoria pamięci zbiorowej zmierzała do wykazania, iż pamięć nie jest mechaniczną zdolnością rejestrowania zachodzących zjawisk, konserwowania wrażeń i obserwacji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz