Historia państwa i prawa polskiego - rada nieustająca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia państwa i prawa polskiego - rada nieustająca - strona 1

Fragment notatki:

Rada nieustająca Dążenia centralistyczne Dzięki giętkiej i mądrej polityce króla, z narzędzia represji Rada Nieustająca przemieniła się w sprawny aparat reformatorski w rękach króla.
Organizacja rady nieustającej Król po powstaniu Rady Nieustającej utracił na jej rzecz swoje uprawnienia. Królowie pozostało tylko prawo dwóch głosów w radzie w razie równości głosów.
Rada składała się z 36 członków, których powoływał sejm co 2 lata. W połowie mieki to być reprezentanci senatu a w połowie ogółu szlachty. Każdy sejm miał zmieniać 1/3 dawnego składu . Spośród szlachty był wybierany Marszałek rady. Oprócz zebrań plenarnych, praca rady odbywała się w 5 departamentach ukształtowanych jako kolegia po 5 - 8 członków: interesów cudzoziemskich Policji dobrego porządku wojskowym sprawiedliwości i skarbowym. Decyzje miały zapadać absolutną większością głosów. Departament wojskowy wpłynął na zwiększenie liczby wojska, oraz jej modernizacji. Departament Sprawiedliwości uczynił wiele dla uporządkowania sądownictwa
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz