Historia Myśli Społecznej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 546
Wyświetleń: 4298
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia Myśli Społecznej - strona 1 Historia Myśli Społecznej - strona 2 Historia Myśli Społecznej - strona 3

Fragment notatki:

Człowiek jest z natury zły i niesprawiedliwy, więc potrzebne są prawa, by mógł żyć w społeczeństwie. Sprawiedliwość jest pośrodku czegoś co najlepsze i najgorsze.
2.Wizja statyczna. Państwo jest statyczne, zależy od elit (z góry określonych) i ma określoną liczebność.
3.Struktura: 1-filozofowie (pierwiastek złota), 2-strarznicy (srebro), rzemieślnicy i rolnicy (brąz i żelazo). Elity kształtuje się poprzez odpowiednią socjalizację i szkołę. Mają gardzić przyjemnościami, nic nie mieć, by... itd. Utrzymywać ich ma lud. Małżeństwa są podczas świąt. Ilość stosunków jest regulowana. Matki są oddzielane od dzieci, rodzą dla państwa. Ruchliwość społ. jest tylko międzypokoleniowa. Państwo takie ma powstać poprzez wyeliminowanie jednostek powyżej 10 lat i socjalizacje pozostałych
4.Organiczność - państwo jest jak ciało. Ludzie w nim mają określone funkcje: rządzący, poddani, rzemieślnicy, strażnicy, żywiciele itd.
5.Element destrukcji - własność i rodzina rządzących.
Arystoteles - Polityka
1.Natura człowieka jest zła, ale stworzona do życia w społeczeństwie. "Człowiek jest z natury stworzony do życia w państwie. Naturalną jego cechą jest zdolność odróżnienia dobra i zła, sprawiedliwości i niesprawiedliwości. Państwo jest porządkiem polegającym na ustaleniu tego co jest, sprawiedliwe".
2.Wizja dynamiczna, gdyż nie tworzy się uniwersalnego, jednego modelu państwa, a stara się dostosować prawa w zależności od rodzaju społeczeństwa i dlatego wyróżnia się następujące struktury
3.Struktury: 1-monarchia (jednowładztwo) 2-arystokracja (władza niewielu) 3-politeja (rządy obywateli) mają one na celu dobro ogólne w przeciwieństwie do ustrojów zwyrodniałych, gdzie liczy się dobro rządzących: 1-tyrania 2-oligarchia 3-demokracja.
Państwo to odpowiedni zbiór obywateli, wspólnota szczęśliwego życia wiążąca się zależnościami małżeńskimi i handlowymi. Obywatel to ktoś, kto miał ojca i matkę obywatelami.
4.Zróżnicowanie społeczne wiąże się z istnieniem różnych cnót posiadanych przez ludzi. Cnoty ogólne, które powinien posiadać każdy obywatel to zdolność słuchania i rządzenia. Rządzący ponadto powinni mięć roztropność, a podwładni słuszne mniemanie. Pan i sługa mają wspólny interes. Pierwsza grupa to wielcy właściciele narzędzi i środków produkcji, Druga grupa to drobni właściciele ( wolni obywatele i metojkowie), Trzecia grupa to niewolnicy.
Thomas More - Utopia
1.Struktura społeczna: książę( 1 z 4 kandydatów), elity: 1 tranibor-10 syfograntów-30 rodzin), obywatele państwa (10-16 członków w rodzinie)
2.Likwidacja własności prywatnej
3.Podział pracy zgodny z interesami społecznymi (uprawa roli i jedne praca wybrana)
4.Utrzymywanie życia społecznego jako jednostki organizacji społecznej


(…)

…, instrumentalne traktowanie religii, władza ojcowska i despotyczna
5.Elementy osłabiające państwo: niedoskonałe urządzenie państwa, brak władzy absolutnej i podporządkowanie władzy zwierzchniej prawom państwowym, prywatny sąd co dobre i złe, przyznanie poddanym własności absolutnej, brak pieniędzy.
Jean Jacques Rousseau - Umowa społeczna
1.O społeczeństwach pierwotnych: Człowiek jest wolny i dobry z natury…
… w formie monarchicznej, z monarchą wybieranym przez lud w wyborach powszechnych
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Thomas Hobbes - Lewiatan
1.Przyczuny waśni: rywalizacja, nieufność, żądza władzy. Uprawnienie przyrodzone- wolność czynienia tego co człowiek uważa za słuszne
Prawo natury- dbanie o zachowanie życia i zakaz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz