Historia komputera - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia komputera - omówienie - strona 1 Historia komputera - omówienie - strona 2 Historia komputera - omówienie - strona 3

Fragment notatki:


TECHNOLOGIE INFORMACYJNE SPECIAL THANKS TO OLGA BOGDAN I NATALIA MATUSZAK ZA NOTATKI
HISTORIA KOMPUTERA Rajmund Lullus - zapisał w traktacie filozoficznym, że trzeba stworzyć logicznie myślącą maszynę, która miałaby udowodnić istnienie Boga
Leonardo da Vinci - podjął próbę konstrukcji maszyny liczącej. W 1968 r. odkryto, że podjął próbę budowy komputera
W 1969 r. powstała taka maszyna licząca. Spotkała się z krytyką ze strony naukowców. Maszyna działała, ale podważono jej pseudonaukowy charakter Pascal - był twórcą pierwszego kalkulatora. Teoretycznie pierwszym jego twórcą był w 1623 Wilhelm Schickard. Leibnitz - w 1694 r. skonstruował kalkulator, który oprócz dodawania, odejmowania, dzielenia i mnożenia wykonywał także pierwiastkowanie. Charles Babbage - w 1822 r. opracował maszynę spełniającą kryteria współczesnego komputera. Rozpisał go na kartce papieru, ale nie skonstruował. Komputer: Urządzenia wejścia
Urządzenia wyjścia Algebra Boole'a - Opracował system dokonywania matematycznych działań na operatorach logicznych z zastosowaniem systemu trójkowego. Cała współczesna elektronika opiera się na jego obliczeniach Herman Hollerich - miał zająć się produkcją maszyny na spis powszechny z 1890. Skonstruował ją i podał wyniki. Jego firma to IBM (International Business Machines)
Konrad Zuse i Howard Aiken - Zuse za czasów Hitlera produkował w Szwajcarii „komputery” Z1, Z2, Z3 i Z4. Z1 to mechaniczny kalkulator, pracował w oparciu o algebrę Boole'a. Kolejne powstawały w oparciu o elementy elektromechaniczne. Z4 był jak klasyczny komputer.
ENIAC - pierwszy komputer
Koniunkturę rozwojową napędza armia - na jej potrzeby dla NASA wymyślono rzepy i teflon. Komputer został opracowany na potrzebę amerykańskiej armii, aby artyleria mogła celniej strzelać. W 1947 powstał pierwszy komputer, uczestniczący w tworzeniu bomby wodorowej i obliczenia liczby π. Składał się z 42 6-metrowych szaf.
Lampa elektronowa - zastosowana w budowie komputerów 1. Generacji.
W 1954 r. zaczyna się 2. Generacja - do 1964 r. W 1947 r. opracowano tranzystor germanowy, a potem dyfuzyjny, który rozpoczął erę 2. generacji.
W 1962 3. generację rozpoczynają układy scalone. Trwa ona do 1971.
Od 1971 mamy IV generację - pojawiają się zintegrowane układy scalone. Ciągle trwa IV generacja, nie było w tej dziedzinie żadnej rewolucji. V generacja zacznie się w momencie, gdy komputery będą wyposażone w sztuczną inteligencję.
HISTORIA INTERNETU Neil Portman - Idea globalnej sieci, badał współczesne technologie i ich wpływ na życie


(…)

… działań jednostkowych (osób prywatnych)
Termin „społeczeństwo informacyjne” pojawia się w Europie w 1978 za sprawą Minca i Nora. Jesteśmy 14 lat za ryżojadami (Umesao - 1964). Minca i Nora dostali od Prezydenta Francji polecenie opracowania raportu.
1974 - Raport „Europa i społeczeństwo globalnej informacji” Bangemana - dlaczego obywatele UE nie integrują się? - podstawy telepracy, e-learning, infostrada…

Web 2.0 - przemieszczenie funkcjonowania Internetu na poziom społecznościowy
SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE
Podstawy konstruowania społ. Inf.
Przesunięcie przemysłu na usługi
Odejście od przemysłu ciężkiego
1962
Berkeley - rewolucja komputerowa
Machlup - ekonomia wiedzy
1964
McLuhan - globalna wioska
Marcuse - człowiek jednowymiarowy
1967
Richta - rewolucja naukowo - techniczna 1968
Etzoni…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz