To tylko jedna z 13 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Tkanka nerwowa I Wstęp Tkanka nerwowa występuje w organizmie ludzkim pod postacią: ośrodkowego układu nerwowego
obwodowego układu nerwowego
autonomicznego układu nerwowego
Tkanka ta zbudowana jest z dwóch rodzajów komórek:
neurocytów , czyli właściwych komórek nerwowych, zwanych inaczej neuronami
komórek glejowych , stanowiących swoisty zrąb dla komórek nerwowych. Komórki nerwowe jak i większość komórek glejowych ( za wyjątkiem mezogleju, który pochodzi z mezenchymy) powstają z ektodermy.
Liczbę komórek nerwowych w ustroju ludzkim szacuje się na 14-15 miliardów.
W organizmie ludzkim neurony pełnią dwie podstawowe funkcje:
organizują i koordynują czynność organizmu
zapewniają kontakt ze środowiskiem zewnętrznym poprzez rejestrację i analizę informacji o stanie otoczenia organizmu
Neurony są komórkami pobudliwymi , tj. na podniety fizyczne i chemiczne lub na impuls przychodzący z innego neuronu reagują zmianą ładunku elektrycznego, co odbywa się na zewnętrznej powierzchni błony komórkowej.
Neurocyt składa się z:
ciała komórki zwanego inaczej perykarionem wypustek nerwowych, wśród których wyróżniamy tzw. dendryty i akson zwany inaczej neurytem lub wypustką osiową. Typowy neurocyt posiada zazwyczaj kilka wypustek protoplazmatycznych, czyli dendrytów ale tylko jeden akson. Wielkość komórki nerwowej waha się w granicach 4-110 mikrometrów. Największą komórką nerwową jest motoneuron zlokalizowany w rogach przednich istoty szarej rdzenia kręgowego. Większość komórek nerwowych występuje w ośrodkowym układzie nerwowym tworząc zgrupowania w istocie szarej .W obwodowym układzie nerwowym neurony tworzą zwoje czaszkowe, rdzeniowe, czy zwoje należące do autonomicznego układu nerwowego.
Komórki nerwowe różnią się między sobą nie tylko pod względem wielkości ale również kształtu. Z tego względu neurocyty możemy podzielić na:
komórki gwiaździste z licznymi wypustkami protoplazmatycznymi i najczęściej jednym aksonem. Powyższe komórki spotykamy w substancji szarej rdzenia kręgowego, a także w zwojach autonomicznego układu nerwowego
komórki piramidalne , w których od podstawy komórki odchodzi neuryt a od powierzchni bocznych liczne dendryty. Komórki piramidalne znajdują się w korze mózgowej, gdzie budują dwie warstwy :piramidalną i ziarnistą
komórki ziarnis te o bardzo małej średnicy, posiadające w obrębie jądra komórkowego dużą ilość chromatyny .Komórki ziarniste występują w korze móżdżku.
komórki różnokształtne do których zaliczamy między innymi komórki gruszkowate Purkinjego, stanowiące środkową warstwę kory móżdżku, jak również komórki mitralne, o kształcie przypominającym trójkątny ostrosłup.
(…)
… zlokalizowane są liczne, drobne mitochondria.
Szczególną odmianą komórek ependymalnych są tzw. tanocyty. Wyścielają one zachyłek lejkowy komory III. Komórki te posiadają dość długie wypustki, dochodzące do naczyń włosowatych znajdujących się w okolicy wyniosłości pośrodkowej podwzgórza. Rola ich polega najprawdopodobniej na udziale w transporcie neurohormonów z płynu mózgowo-rdzeniowego komory III do naczyń układu wrotnego przysadki.
Komórki gleju nabłonkowego uczestniczą w transporcie substancji z płynu mózgowo-rdzeniowego do mózgu oraz produktów metabolizmu tkankowego z mózgu do płynu mózgowo-rdzeniowego. Pełnią bardzo ważną rolę w budowie bariery płyn mózgowo-rdzeniowy-mózg.
2.Do komórek gleju właściwego zaliczamy astrocyty i oligodendrocyty. Komórki gleju właściwego podobnie jak komórki nerwowe tworzą…
… w długości. Długość wypustek osiowych komórek nerwowych waha się w granicach od kilku mikrometrów do około 1 metra. Druga cechą charakterystyczną aksonu jest jego stała średnica na całej długości wypustki. Aksony w przeciwieństwie do dendrytów nie ulegają podziałowi na liczne rozgałęzienia. Dopiero na samym końcu rozgałęziają się tworząc tzw. drzewko końcowe.Neuryt przewodzi impuls nerwowy w kierunku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)