Sprawdzianem w tym teście jest statystyka przy założeniu normalności składników losowych. Przeanalizowane i wyjaśnione.
Ta notatka może pomóc wielu zmierzyć się z problemem.
Hipoteza o istotności parametrów strukturalnych (weryfikacja merytoryczna) Rutynowe badanie istotności ocen parametrów strukturalnych a1, a2,...,as liniowego modelu ekonometrycznego ma na celu sprawdzenie czy parametry strukturalne α1,α2,...,αs zostały oszacowane z dostateczną precyzją (możemy mieć do nich zaufanie) oraz czy zmienne objaśniające stojące przy tych parametrach, istotnie oddziaływają na zmienną objaśnianą.
W tym celu dla każdego j=1,2,....,s weryfikuje się hipotezę zerową H0:aj=0 wobec hipotezy alternatywnej H1:aj=0
Sprawdzianem w tym teście jest statystyka która przy założeniu normalności składników losowych oraz prawdziwości H0 ma rozkład t-Studenta o n-k-1 stopniach swobody. W badaniach ekonomicznych, przyjmujemy poziom ufności α= 0,05 (najczęściej) i odczytujemy w tablicy rozkładu studenta dla n-k-1 - stopni swobody - wartość krytyczną t*.
Jeśli t(aj) <=t* to hipotezę należy przyjąć i orzekamy, że ocena aj statystycznie nieistotnie różni się od zera a wobec tego zmienna Xj nie wywiera istotnego wpływu na zmienną objaśnianą Y.
Natomiast jeśli t(aj) >= t* to hipotezę należy odrzucić na rzecz H1 - ocena aj statystycznie istotnie różni się od zera a wobec tego zmienna objaśniająca Xj oddziałuje w sposób istotny na zmienną objaśnianą Y.
t(a0) =I I t(a1) = II ........................
........................ t(aj) =II
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)