Hiperinflacja - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 1463
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hiperinflacja - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Hiperinflacja - zjawisko polegające na utrzymywaniu się bardzo wysokiej stopy inflacji. Chile w końcowym okresie rządów Allende; Boliwia lata 80'; Niemcy lata 1922-23. W tym ostatnim przypadku był to wynik sytuacji po wojnie. Deficyt finansowano głównie drukując pieniądze. Nominalna podaż pieniądza rosła w bardzo szybkim tempie. Jeżeli stopa inflacji wynosi π a nominalna stopa procentowa r, to realna stopa procentowa wynosi (r - π) . Dochód realny z nieprzynoszącego odsetek pieniądza wynosi - π. Realny różnicowy zysk z posiadania oprocentowanych aktywów, nie zaś pieniądza, wynosi (r - π) - (-π) = r. Miarą koszty trzymania pieniądza jest więc nominalna stopa procentowa.
Ucieczka od pieniądza oznacza gwałtowny spadek realnego popytu na pieniądz, występujący wtedy, kiedy wysoka inflacja i wysoka stopa procentowa zwiększają koszty utrzymania pieniądza. Wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe mogą znacząco obniżyć popyt na realne zasoby pieniądza. W warunkach hiperinflacji ilość pieniądza i ceny mogą zmieniać się zupełnie niezależnie od siebie. Jeśli jednak inflacja zatrzyma się, choćby na wysokim poziomie, to nominalna podaż pieniądza i ceny będą wzrastać aż do danego poziomu i rezultacie realna podaż na pieniądz utrzyma się na stałym poziomie odpowiadającym realnemu popytowi na pieniądz.
Ramka 28.1 Ilościową teorię pieniądza można przedstawić równaniem MV =PY. Szybkość obiegu pieniądza V to stosunek dochodu nominalnego PY (iloczyn cen i dochodu realnego) do nominalnej podaży pieniądza M. Jeśli ceny dostosowują się, utrzymując dochód realny na poziomie odpowiadającym pełnemu zatrudnieniu to zmiana sprzedaży M prowadzi do takiej samej zmiany cen P, pod warunkiem, że szybkość obiegu pieniądza V się nie zmienia. Szybkość obiegu pieniądza to prędkość, z jaka zasoby pieniądza krążą w gospodarce, w wyniku zawierania transakcji kupna -sprzedaży.
Równanie może przekształcić: M/P = Y/V ; Lewa strona oznacza realną podaż pieniądza, stronę prawą możemy traktować jako realny popyt na pieniądz. Popyt zwiększa się, jeżeli wzrasta dochód realny i spada, jeżeli zwiększa się szybkość obiegu pieniądza. Założenie: ceny i płace są doskonale giętkie. Kiedy ceny dostosowują się powoli powyższa teoria przestaje obowiązywać.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz