Henryk Rowid - referat

Nasza ocena:

5
Pobrań: 546
Wyświetleń: 2380
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Henryk Rowid - referat - strona 1 Henryk Rowid - referat - strona 2 Henryk Rowid - referat - strona 3

Fragment notatki:

Henryk Rowid -urodzony w Rzeszowie, zmarł w Auschwitz-Birkenau
- Studia wyższe w zakresie germanistyki i polonistyki ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim wieńcząc je doktoratem filozofii
. Przez kilka lat pracował jako nauczyciel w szkołach ludowych. - był redaktorem pisma "Ruch Pedagogiczny” i katowickiej "Chowanny". -Współtwórca wakacyjnych kursów nauczycielskich (w 1932 r. wyrósł na ich gruncie Instytut Pedagogiczny ZNP) oraz -Najważniejsze praca teoretyczna Rowida to przede wszystkim "Szkoła twórcza" (1926)
- z chwilą odzyskania niepodległości państwo rozpoczyna ożywiony ruch na polu reform wychowawczych.
-ludzkość zmierza do odrodzenia ducha, do podniesienia i pogłębienia życia jednostek i społeczeństwa
-głoszenie Ewangelii pracy, jako jednego i niewyczerpanego źródła wszelkich wartości materialnych i duchowych.
-początek świata pracy, konieczność wychowania nowego człowieka
-szkoła, jako jedna z najważniejszych komórek organizmu musi przystosować się do nowego życia aby stworzyć człowieka doskonałego - przygotowanego do życia w społeczeństwie -powstanie szkoły nowej, twórczej różniącej się od szkoły tradycyjnej
Cechy szkoły tradycyjnej: -w szkole tradycyjnej na 1szy plan wysuwał się nauczyciel, który podawał uczniom gotową wiedzę a młodzież zachowywała się biernie. -w tradycyjnej szkole bierne przyjmowanie i odtwarzanie gotowych wzorów -autorytarne rządy nauczyciela, budzenie w uczniach obawy i strachu -przeładowane programy naukowe, podręcznik nieodzownym oparciem pracy nauczyciela (konieczność wyczerpania go) Cechy szkoły twórczej: -panuje idea kooperacji, idea współdziałania i solidarności, każda szkoła, klasa stanowi organizm społeczny, gdzie wszystkie jednostki pracują wspólnie dla osiągnięcia pewnych celów. Pomoc i wyszukanie środków -dzieci łączą się w mniejsze lub większe grupy, gromadzą materiały i pod kierunkiem nauczyciela zastanawiają się, nad rozwiązaniem. Zbiorowa praca dzieci i nauczycieli. -najważniejsze jest dziecko pracujące i zdobywające wiedzę samodzielnie, dzieci uczą się, są czynne -rola nauczyciela polega, na budzeniu, pomaganiu. Nauczyciel współdziała i współpracuje z uczniami starając się o obudzenie energii i sił. Im lepszy nauczyciel tym mniej zawdzięczają mu uczniowie w osiąganiu wiedzy a więcej polegają, na własnych siłach i pracy. -nauczyciel: człowiek dobry, szczery, przyjaciel dzieci i towarzysz ich zabaw i pracy, posiadający wyższe wykształcenie i zdolności pedagogiczne - autorytet dla uczniów oparty nie na obawie i strachu ale na zaufaniu, przyjaźni, miłości.

(…)

… korzystania z dzieł oryginalnych i źródłowych.
-dbałość o rozwój fizyczny i duchowy. Szkoła w okolicy zdrowej, w otoczeniu przyrody
-istota wychowania twórczego polega na stwarzaniu związku ze środowiskiem, warunki i sytuacje, które wyzwalają energię psychofizyczną dziecka (rozwój i doskonalenie się, przy pomocy wysiłku samodzielnego)
Szkoła Twórcza w Polsce:
-miejska szkoła pracy w Łodzi
-szkoła 7klasowa, licząca w każdym oddziale po 30dzieci (szkoła koedukacyjna)
Zasady wychowawcze:
-zasada kooperacji i samorządu uczniowskiego (starsze grupy, szef klasy, nauczyciel-wychowawca)
-powstanie nowych instytucji (sklepik szkolny, kółka zainteresowań, świetlica)
Program naukowy:
-głównym przedmiotem nauczanym w klasach 1-3 było krajoznawstwo
-4-6 - 2grupy, humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz