Harmonogramy budowlane

Nasza ocena:

5
Pobrań: 728
Wyświetleń: 4613
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Harmonogramy budowlane - strona 1 Harmonogramy budowlane - strona 2 Harmonogramy budowlane - strona 3

Fragment notatki:

Harmonogramy budowlane
Harmonogramy są sporządzane podczas pla­nowania różnego rodzaju produkcji, a harmo­nogramy budowlane - produkcji budowlanej. Przedstawia się w nich przebieg w czasie po­szczególnych robót oraz podaje zapotrzebowa­nie na pracowników i na środki produkcji w ko­lejnych jednostkach czasu. Rozróżnia się har­monogramy zadań rzeczowych i harmonogra­my zapotrzebowania na środki produkcji (lub pracowników), które są potrzebne do realiza­cji planowanych zadań rzeczowych [6], [7], [8]. W pierwszej grupie harmonogramów przedsta­wia się kolejność wykonania poszczególnych zadań i robót. W drugiej informuje o potrze­bach, w funkcji czasu, w zakresie środków pro­dukcji (nakłady finansowe, sprzęt, materiały bu­dowlane itp.) oraz zatrudnienia. W każdym harmonogramie budowlanym można wyróżnić trzy części (rys. 2.1). Są to: Zestawienie analityczne, zawierające dane liczbowe dotyczące najbardziej istotnych czyn­ników organizacyjnych poszczególnych robót budowlanych (m.in. ilość robót, przyjętą normę wydajności zmianowej, czas wykonania wyra­żony w dniach).
Graficzny obraz przebiegu robót w czasie, w którym poszczególne roboty są przedstawia­ne w postaci odcinków linii prostych narysowa­nych w odpowiednio dobranej skali czasu. Skalę tę przyjmuje się w zależności od stopnia szcze­gółowości harmonogramu. Może ona być kwar­talna, miesięczna, tygodniowa, dzienna, a nawet godzinowa. Skala czasu odnosi się najczęściej do kolejnych dni kalendarzowych, ale gdy np. termin rozpoczęcia robót nie jest jeszcze jedno­znacznie ustalony, to można stosować skalę ko­lejnych dni roboczych (tzw. daty numeryczne). Stosując skalę dni kalendarzowych, należy po­mijać soboty, niedziele i dni świąteczne, w celu uniknięcia przerywania linii wyrażających prze­bieg robót.
Wykresy sprawdzające, do których zalicza się najczęściej harmonogramy zatrudnienia głównych specjalności oraz harmonogramy pracy głównych maszyn budowlanych. Harmonogra­my te powinny mieć kształt równomierny. Je­żeli kształt jest nierównomierny, to - z punk­tu widzenia organizacji robót budowlanych -mamy do czynienia ze zjawiskiem niekorzyst­nym (rys. 2.2). W celu wyrównania wykresu sprawdzającego należy odpowiednio przemie­ścić w czasie wybrane roboty budowlane, w ra­mach przydzielonego tym robotom zapasu cza­su (jest to możliwe wyłącznie w przypadku har­monogramów uzyskanych jako wynik analizy sieci zależności - patrz p. 2.1.2). Harmonogramy dostaw, zużycia i zapasu ma­teriałów budowlanych, w skrócie nazywane harmonogramami materiałowymi, powinno się ustalać przede wszystkim dla takich materiałów, na które jest duże zapotrzebowanie na danej budowie, tzn. ich zużycie ma charakter maso­wy. Harmonogramy materiałowe dają kierow­nictwu budowy bardzo ważne informacje do­tyczące m.in.: ilości materiału dostarczanego w kolejnych dniach pracy, niezbędnej liczby środków transportowych w funkcji czasu, wiel­kości zapasów. Ta ostatnia informacja ma istot­ne znaczenie przy wyznaczaniu wielkości pla­ców składowych.

(…)

… i dlatego jest bardziej uniwersalna niż metoda analityczno-graficzną. Przykład harmonogramu materiałowego dostawy kruszywa, wykonane­go metodą graficzną, przedstawiono na rys. 2.3. Przy opracowaniu takiego harmonogramu spo­rządza się kolejno: Wykres dziennego zużycia (zapotrzebowa­nia) materiału, którego rzędne są równe ilora­zowi ilości materiału potrzebnego do określo­nego procesu budowlanego i czasu trwania te­go procesu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz